Олимжон Тоштемирович Абдуназаров хотирасига бағишланади
Хотираси ёдга олинаётган Олимжон Абдуназаров ҳам ўзининг қисқа ва сермазмун умри давомида дилга яқинлари, дўстлари, айниқса ҳамкасблари орасида ўзидан ана шундай нурли хотима қолдирди.
2019 йилнинг 19 апрель куни Олимжон Тоштемирович касбий салоҳиятининг айни етуклик даврида Индонезиядаги хизмат сафаридан қайтиш чоғида юрак хуружи туфайли бевақт оламдан ўтди. Шафқатсиз ўлим унинг оила аъзолари, дўсту-биродарлари ҳамда устозу-шогирдлари қалбини чуқур қайғуга солиб, орамиздан олиб кетди.
Олимжон Абдуназаров асли 1967 йилнинг 19 майида Сурхондарё вилоятининг Жарқўрғон туманида зиёлилар хонадонида таваллуд топди. Интилувчанлик ва билимга чанқоқлик уни пойтахт сари етаклаб, 1992 йилда у Тошкент Давлат аграр университети талабаси бўлди. 2005 йилда эса Термиз давлат университетининг магистуратура босқичини якунлади.
У меҳнат фаолиятини ҳали талаба бўлмасиданоқ ўзи туғилиб ўсган Жарқўрғон тумани матлубот жамиятида бошлаган эди. Мутахассислик дипломига эга бўлгач эса аввал Ўзбекистон Ёшлар ташкилоти Жарқўрғон тумани қўмитасида кейин эса туманнинг Давлат суғурта инспекцияси, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг Сурхондарё вилоятидаги бошқармаларида самарали фаолият кўрсатди.
2014 йилдан то ҳаётининг сўнгги кунига қадар у Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг доимий асосда ишловчи аъзоси сифатида фаолият юритиб, ўзига юклатилган вазифаларни хамиша виждонан бажариб келди.
Олимжон Тоштемирович меҳрибон, самимий, оқкўнгил ва бағрикенглиги билан жамоа ва ҳамкасблари орасида ҳурмат-эътиборга сазовор бўлди. Ўзининг хозиржавоб ва сермулохазалиги билан эса суҳбатдошига ўзи билан маслаҳатлашиш, фикр алмашишга кўмаклашарди.
Меҳрибон ота ва оилапарвар инсон сифатида у ўзидан нафақат яхши ном қолдирди, балки жамият ва юрт фаровонлиги учун ҳиссасини қўшишга орзуманд 5 нафар фарзандини ҳам ўзининг умри поёнига етгунига қадар бахоли қудрат муносиб тарзда тарбиялаб, вояга етказди.
Ота изидан борган ўғли Шахризод эса ҳозирда Тошкент Молия институти магистратура босқичида таълим олмоқда. Ишонамизки, у ҳам отаси каби ўз касбига садоқатли, ғайрат-шижоатли ва меҳнатсевар ходим сифатида халқ хизматида камарбаста бўла олади.
Олимжон Абдуназаровнинг хушчақчақ ва самимий инсоний қиёфаси яқинлари ва сафдошларининг хотираларида абадий мухрланиб қолади.

Посвящается памяти Абдуназарова Олимжона Тоштемировича
Вспоминаемый нами Олимжон Абдуназаров за свою короткую и осмысленную жизнь оставил светлую память о себе среди своих родных и близких, друзей и коллег.
19 апреля 2019 года Олимжон Тоштемирович в рассвете своей карьеры скончался от сердечного приступа во время возвращения со служебной командировки из Индонезии. Неожиданная смерть забрала его из наших рядов оставив глубокую душевную рану у семьи, друзей,соратников, а также наставников и его последователей.
Олимжон Абдуназаров родился 19 мая 1967 года в Джаркурганском районе Сурхандарьинской области в семье интеллигентов. Стремление и жажда знаний привели его в столицу, и в 1992 году он стал студентом Ташкентского государственного аграрного университета. В 2005 году окончил магистратуру в Термезском государственном университете.
Свою трудовую деятельность он начал будучи ещё студентом в своём родном Джаркурганском районе в обществе потребителей.Получив диплом по специальности, он сначала работал в Комитете Молодежной организации Узбекистана Джаркурганского района, а затем работал в районной Государственной страховой инспекции и проявил активную деятельность в Управлениях Министерства финансов Республики Узбекистан в Сурхандарьинской области.
С 2014 года и до последнего дня своей жизни он был постоянным членом Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан и всегда добросовестно выполнял возложенные на него обязанности.
Олимжон Тоштемирович заслужил уважение и почёт в коллективе и среди коллег своей добротой, искренностью и великодушием. Он был отзывчивым, интересным собеседником, всегда давал практические советы и обменивался интересными идеями.
Он был не только заботливым отцом и семьянином, который вырастил пятерых достойных детей, но также тем, кто внёс свой весомый вклад в дело общества и процветание родного края.
Его сын Шахризод,который пошёл по стопам отца, в настоящее время учится в Ташкентском финансовом институте в отделении магистратуры. Мы верим, что он, как и его отец сумеет стать преданным своей профессии, как трудолюбивый и энергичный работник, верно будет служить во благо своего народа.
Олимжон Абдуназаров навсегда останется в памяти близких и своих соратников в образе искреннего и жизнерадостного человека.