Шавкат Мирзиёев: Депутатнинг қалби, виждони уйғоқ бўлса, вазирлар ҳам, ҳукумат ҳам уйғоқ бўлади
Президент Шавкат Мирзиёев Олий Мажлис Қонунчилик палатаси мажлисидаги нутқида депутатлар олдида турган долзарб вазифаларга тўхталиб ўтди.
– Депутат, аввало, ҳамиша халқ дарди билан яшаши, одамларни қийнаётган муаммоларни ҳал қилиш учун фидойилик кўрсатиб бошқаларга ўрнак бўлиши лозим. Депутатнинг қалби, виждони уйғоқ бўлса, вазирлар ҳам, ҳукумат ҳам, парламент ҳам уйғоқ бўлади, – деди Президент.
Қуйи палата ҳар бир қонун лойиҳаси бўйича холис баҳс-мунозара ва тортишувлар маконига, турли ижтимоий манфаатлар ўртасидаги кураш майдонига, чинакам демократия мактабига айланиши зарурлиги таъкидланди.
Ўтган беш йил давомида палата фаолияти сезиларли даражада жонланиб, 540 та қонун ёки 2010-2014 йиллардагига нисбатан 2 баробар кўп қонун лойиҳаси кўриб чиқилди.
Фуқаролик процессуал кодекси, Иқтисодий процессуал кодекс, Маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодекс, Сайлов кодекси каби муҳим ҳужжатлар қабул қилинди.
Шунингдек, охирги икки йилда тўғридан-тўғри амал қиладиган қонунлар ишлаб чиқила бошланди.
Қуйи палатага киритилган ҳар бир қонун лойиҳаси бўйича жойларда жамоатчилик муҳокамасини ўтказиш амалиёти йўлга қўйилди. Шундан сўнг 400 дан зиёд қонун лойиҳасидаги мингга яқин нормалар фуқароларимиз билдирган таклифлар асосида такомиллаштирилди. Аҳоли томонидан билдирилган фикрлар, танқидий мулоҳазалар инобатга олиниб, 16 та қонун лойиҳаси рад этилди ва ташаббускор идорага қайтарилди. Ҳолбуки, 2010-2014 йилларда бирорта ҳам қонун лойиҳаси қайтарилмаган эди.
Шавкат Мирзиёев депутатлар асосий эътиборни қонунлар халқ манфаатини қанчалик ифода этишига қаратиши лозимгини таъкидлади.
– Дарҳақиқат, халқ вакиллари бўлган депутатлар ўз ваколатига асосланиб, жасур, талабчан ва қатъиятли бўлиши, фуқароларнинг манфаатига хизмат қилмайдиган қонунлар қабул қилинишига йўл қўймаслиги шарт. Ҳар бир қонуннинг, таъбир жоиз бўлса, кўзи, оёғи, ижроси бўлиши лозим. Қонун қабул қилиндими, албатта, ҳаётда ўзгариш бўлиши керак, – деди Президент.

Шавкат Мирзиёев: Если депутаты будут гореть душой, работать на совесть, то так же будут относиться к делу министры, правительство
Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса затронул стоящие перед депутатами актуальные задачи.
– Депутат прежде всего должен жить заботами народа и проявлять самоотверженность в решении волнующих людей проблем, быть в этом примером. Если депутаты будут гореть душой, работать на совесть, то так же будут относиться к делу министры, правительство, а также парламент в целом, – сказал Президент.
Отмечалось, что нижняя палата должна превратиться в настоящую “школу демократии”, площадку, где ведутся объективные дебаты и дискуссии по каждому проекту закона и сталкиваются различные общественные интересы.
За последние пять лет деятельность палаты существенно активизировалась, было рассмотрено 540 проектов законов, или вдвое больше по сравнению с периодом 2010-2014 годов. Были приняты такие важные акты, как Гражданский процессуальный кодекс, Экономический процессуальный кодекс, Кодекс об административном судопроизводстве, Избирательный кодекс. В последние два года начато принятие законов прямого действия.
На местах была налажена практика общественных обсуждений по каждому внесенному в нижнюю палату проекту закона. Благодаря этому около 1 тысячи положений более 400 законопроектов были доработаны на основе предложений граждан. С учетом высказанных населением мнений 16 проектов законов были переданы инициаторам для доработки; примечательно, что в 2010-2014 годах не был возвращен ни один законопроект.
Шавкат Мирзиёев отметил, что основное внимание депутатам следовало бы уделить тому, насколько эти законы отвечают интересам народа.
– Действительно, народные представители, как и подобает их высокому депутатскому статусу, должны быть смелыми, требовательными и решительными, не допускать принятия законов, которые не будут служить интересам народа. Каждый закон, образно говоря, должен быть как живой организм, иметь свою силу и результат, и с его принятием жизнь должна меняться к лучшему, – сказал Президент.