Aрманистонда референдум кечиктирилди ва коронавирус туфайли фавқулодда ҳолат жорий этилди
Арманистонда Конституциявий суднинг кўпчилик аъзолари истеъфоси тўғрисидаги 5 апрелга белгиланган референдуми камида 50 кунга қолдирилди. Бу COVID-19 коронавируси тарқалиши туфайли Aрманистон ҳукумати бир ой давомида фавқулодда ҳолат  жорий этгани билан боғлиқ.
Арманистон  жорий йилнинг 16 март куни соат 18:30 дан 14 апрель соат 09:00 гача фавқулодда ҳолат эълон қилди.
Aрманистон Конституциясига биноан, ҳукуматнинг фавқулодда ҳолат эълон қилиш тўғрисидаги қарори парламент махсус йиғилишида маъқулланиши керак. Фавқулодда ҳолатнинг ҳуқуқий режими қонун билан белгиланиши лозим, у депутатлар умумий сонининг кўпчилик овози билан қабул қилинади. Фавқулодда ҳолат 5 апрелга белгиланган конституцион референдумни ўтказишга имкон бермайди.
Aрманистон Конституциясига биноан “фавқулодда ҳолатлар ёки ҳарбий ҳолат даврида, фавқулодда ҳолат ёки ҳарбий ҳолат жорий этилган ҳудуднинг катталигидан қатъи назар, референдум ўтказилиши мумкин эмас”. Бундан ташқари, овоз бериш “уруш ҳолати ёки фавқулодда ҳолат тугаганидан кейин” ўтказилиши керак.
Референдумда Aрманистон фуқаролари раис Храйр Товмасян бошчилигидаги мамлакат Конституцион суди аъзолари кўпчилигининг истеъфоси тўғрисида қарор қабул қилишлари керак. Референдумни ўтказиш таклифини Бош вазир Никол Пашинян  билдирган.

В Армении перенесли референдум и ввели ЧП из-за коронавируса
Власти Армении ввели режим чрезвычайного положения с 18:30 вечера 16 марта по 09:00 утра 14 апреля. Намеченный на 5 апреля референдум об отставке большинства членов Конституционного суда переносится, как минимум, на 50 дней.Согласно Конституции Армении, после решения правительства об объявлении ЧП его должен одобрить парламент на специальном заседании. Правовой режим чрезвычайного положения должен быть установлен законом, который принимается большинством голосов от общего числа депутатов.
Как сообщил после заседания кабмина премьер-министр Никол Пашинян, Россия и Армения договорились прекратить пассажироперевозки на 14 дней из-за коронавируса. Грузоперевозки сохраняются в прежнем режиме.
Действие чрезвычайного положения делает невозможным проведение конституционного референдума, который был запланирован на 5 апреля. Согласно Конституции Армении, «референдум не может проводиться во время чрезвычайного или военного положения, независимо от размера территории, которую охватывает чрезвычайное или военное положение». При этом голосование должно все же состояться «не ранее чем через 50 и не более чем через 65 дней после окончания военного или чрезвычайного положения».
На референдуме граждане Армении должны решить вопрос об отставке большинства членов Конституционного суда страны во главе с председателем Грайром Товмасяном. Провести референдум предложил премьер-министр страны Никол Пашинян.