Хабарингиз бор, 2019 йилда сайловга оид мавжуд бешта қонун ва ўнлаб қонуности ҳужжатларини ўзида жамлаган яхлит ва ягона Сайлов кодексининг қабул қилиниши сайлов амалиётини янада янги сифат босқичига кўтариш учун муҳим ҳуқуқий замин яратди.
Сайлов кодексининг қабул қилиниши билан, аввало, сайлов қонунчилиги нормаларини тизимлаштириш, яъни кодекслаштириш орқали бир-бирига ўхшаш нормалар бартараф этилди, ушбу қонунчилик тармоғи унификациялашди.
Эндиги навбатда Марказий сайлов комиссиясининг вазифалардан бири – бу сайлов жараёнининг барча иштирокчиларига Сайлов кодексида акс этган ҳар бир қоиданинг мазмун-моҳиятини тўғри ва тўлиқ етказиш ҳисобланади.
Шу мақсадда, жорий йилнинг 11 декабрь куни Марказий сайлов комиссиясида Ўзбекистон Республикаси Cайлов кодексига шарҳ ёзиш чора-тадбирларига бағишланган ишчи гуруҳ йиғилиши ўтказилди.
Унда МСК комиссияси раҳбарияти ва аъзолари, Ўзбекистон сайлов қонунчилиги бўйича юртимиз олимлари, сайлов ҳуқуқи соҳасида бой тажрибага эга бўлган малакали мутахассислар ва амалиётчилар иштирок этдилар.

Как известно, принятие цельного и единого Избирательного кодекса, объединяющего в себе пяти законов и десятков подзаконных актов в 2019 году, создало важную правовую основу для подъёма избирательной практики на качественно новый уровень.
Принятием Избирательного кодекса, прежде всего, путем систематизации, а точнее кодификации норм устранены схожие друг другу нормы. Унифицирована данная законодательная отрасль.
Одной из следующих задач Центральной избирательной комиссии – это правильное и полноценное доведение всем участникам избирательного процесса содержания и сущности каждой правилы, отреженной в Избирательном кодексе.
С этой целью, 11 декабря 2020 года в Центральной избирательной комиссии проведено заседание рабочей группы, посвященное мерам по написанию комментария к Избирательному кодексу Республики Узбекистан.
В нем приняли участие руководство и члены ЦИК, ученые нашей страны в сфере избирательного законодательства Узбекистана, квалифицированные специалисты и практики с богатым опытом в области избирательного права.