Сиёсий молиялаштириш қоидалари муҳокамаси
Жорий йилнинг 23 декабрь куни Марказий сайлов комиссияси, БМТнинг Тараққиёт дастури, билан ҳамкорликда ZOOM платформаси орқали навбатдаги онлайн мухокамалар ташкил этилди. Унда Марказий сайлов комиссияси Раиси ўринбосари Маҳмуд Истамов, Марказий сайлов комиссияси Котибияти раҳбари Худоёр Маматов, Марказий сайлов комиссияси аъзоси Адҳам Ибодуллаев, БМТ Тараққиёт дастурининг сиёсий партияларни молиялаштириш бўйича маслаҳатчиси Барбара Стоунстрит ва БМТ Тараққиёт дастури лойиҳаси координатори Георгий Бараташвили, сиёсий партиялар, адлия вазирлиги, ҳисоб палатаси ҳамда ташкилот вакиллари иштирок этди.
Тадбирда Ўзбекистонда сайлов кампанияси ва сиёсий партияларни молиялаштириш, сиёсий молиялаштириш қоидалари, илғор халқаро тажриба, сайловларда маблағлар сарфланишининг шаффофлиги, сайлов харажатлари юзасидан ҳисобдорлик ва унга амал қилиш устидан назоратни ташкил этиш масалалари муҳокама этилди.
БМТ ТДнинг сиёсий партияларни молиялаштириш бўйича маслаҳатчиси Б.Стоунстрит Ўзбекистоннинг сиёсий молия тизими таҳлили ва қайта кўриб чиқилаётган ҳуқуқий базанинг муҳим бандлари, сайлов харажатлари тўғрисидаги қоидалар, сайлов кампанияси ва сиёсий партияларни молиялаштириш учун қўлланиладиган меъёрий-ҳуқуқий базани уйғунлаштириш, сиёсий молиялаш тизимини назорат қилиш ва мониторинг олиб бориш учун масъул бўлган назорат органининг ташкилий тузилиши ва асосий тавсифлари хусусида сўз юритди.
Маълумки, БМТнинг “Коррупцияга қарши кураш тўғрисидаги Конвенцияси”да: “Ҳар бир давлат сайланадиган давлат лавозимларига номзодларни молиялаштиришни, ва қаерда қўлланиладиган бўлса, сиёсий партияларни молиялаштиришнинг шаффофлигини таъминлашга қаратилган чораларни кўриб чиқади ”деб белгиланган.
Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексига мувофиқ Сиёсий партиялар ўзининг сайловда иштирок этишини молиялаштириш тўғрисидаги ахборотни сайлов якунлари эълон қилинганидан кейин бир ой ичида ўз расмий веб-сайтларида ва босма нашрларида эълон қилади.
Ўтказилган тадбир давомида Сайлов кодексида белгиланган қоидаларнинг халқаро амалиётда қўлланилишига оид тажрибалар кенг муҳокама қилинди.
Шунингдек, сайлов кампанияси даврида ОАВ ва ижтимоий тармоқларда сиёсий партиялар томонидан чиқишлар ва рекламаларни ташкил этишни оммалаштириш катта аҳамиятга эга эканлиги қайд этилди.
Тадбир якунида Марказий сайлов комиссияси ҳамда БМТ Тараққиёт дастурининг сиёсий партияларни молиялаштириш бўйича маслаҳатчиси Барбара Стоунстрит билан доимий ҳамкорлик ва ўзаро фикр алмашинувини йўлга қўйишга келишиб олинди.

Обсуждены правила политического финансирования
23 декабря текущего года Центральной избирательной комиссией  совместно с Программой развития ООН через платформу ZOOM организованы очередные онлайн слушания. В них приняли участие заместиель председателя Центральной избирательной комиссии Махмуд Истамов, руководитель Секретариата Центральной избирательной комиссии Худоёр Маматов, член Центральной избирательной комиссии Адхам Ибодуллаев, советник Программы развития ООН по вопросам финансирования политических партий Барбара Стоунстрит и координатор проекта Программы развития ООН Георгий Бараташвили, представители политических партий, Министерства юстиции, Счётной палаты и других организации.
В мероприятии обсуждены вопросы финансирования избирательной кампании и политических партий в Узбекистане, порядки политического финансирования, передовой международный опыт, прозрачность расходования средств на выборах,  отчётность по расходам на выборах и организация контроля над её соблюдением.
Советник ПРООН по вопросам финансирования политических партий Б. Стоунстрит рассказала об анализе системы политического финансирования в Узбекистане и важных пунктах пересматриваемой правовой базы, правиле об избирательных расходах, сочетании нормативно-правовой базы, применяемой при финансировании избирательной кампании и политических партий, контроле над системой политического финансирования и организационной структуре и основных характеристиках контролирующего органа ответственного за проведения мониторинга.
Как известно, в “Конвенции ООН против коррупции” установлено что “Каждое Государство рассматривает возможность принятия мер с тем чтобы усилить прозрачность в финансировании кандидатур на избираемые публичные должности и, где это применимо, финансировании политических партий”
В соотвествии с Избирательным кодексом Республики Узбекистан, политические партии после объявления итогов выборов в течение одного месяца публикуют на своих официальных веб-сайтах и печатных изданиях информацию о финансировании их участия на выборах.
В ходе мероприятия широко обсуждены опыты по применению в международной практике правил, установленных Избирательным кодексом. Также, подчеркнуто о большом значении популяризации организации выступлений и реклам политических партий в СМИ и социальных сетях в ходе избирательной кампании.
В заключении мероприятия Центральная избирательная комиссия договорилась с Советником ПРООН по вопросам финансирования политических партий Барбарой Стоунстрит о налаживании постоянного сотрудничества и взаимного обмена мнением.