Ахборот хизматлари фаолияти нима учун муҳим?
Дунёда ахборот олишга бўлган эҳтиёж, тезкор ва холис ахборот тарқатиш талабларлари кун сайин янгиланиб бораётган узлуксиз жараёнга айланди.
Айтиш жоиз оммавий ахборот воситалари ва блогерлар маълум бир соҳани эксперт ёки мутахассис даражасида ёритиб бера олмайди. Бу борада турли идора ва ташкилотларда фаолияти йўлга қўйилган Ахборот хизматининг ёрдами анчагина қўл келади. Чунки айнан Ахборот хизматлари кенг жамоатчиликни давлат идораларига боғлаб турувчи кўприк вазифасини ўтайди.
Бугунги кун Ахборот хизмати ўз фаолияти давомида пресс-тадбирларда оммавий ахборот воситалари билан ишлаш, тадбирларни ижтимоий тармоқларда онлайн эфирлар орқали жамоатчиликка етказиш, соҳага оид янгилик ва муаммоларни ёритиш, танқидий материалларга муносабат билдириш, расмий веб-сайт, мессенжерлар ва ижтимоий тармоқларда ахборот бериш, ташкилот фаолияти бўйича муайян воқелик муносабати билан расмий баёнот бериш, хорижий оммавий ахборот воситаларида материаллар эълон қилиш каби вазифаларни бажариб келмоқда.
Мамлакатимизда мавжуд Ахборот хизматлари фаолиятини такомиллаштириш ҳамда ОАВ билан ҳамкорликни йўлга қўйиш ва ўзаро тажриба алмашиш мақсадида жорий йилнинг 23 декабрь куни Ўзбекистон  Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги Ахборот хизмати билан яқиндан таништириш юзасидан очиқ эшиклар куни ташкил этилди.
Унда 50 яқин турли ташкилот ва идораларнинг Матбуот котиблари иштирок этди. Тадбир давомида Адлия вазирлигида ҳамда Ахборот хизмати ходимларига  жамоатчилик билан ишлаш учун яратилган шароитлар ҳақида маълумотлар берилди ва экскурсия ташкил этилди.
Сўзга чиққанлар томонидан қайд этилганидек, Ахборот хизматлари ОАВ вакилларига  тезкор ва  холис ахборотни тақдим этишлари лозим. Ахборот хизмати ахборотни биринчи бўлиб эълон қилмаса, у барибир бошқа жойдан, бошқа манбалар орқали эълон қилиниши мумкин. Ахборот хизматида замонавий моддий-техника воситалари, шу жумладан, телевизор, фото-ва ёзиб олиш воситалари, юқори тезликдаги интернетдан фойдаланиш имкониятлари мавжуд бўлиши керак. Ахборот хизматининг ўзига яраша вазифаларидан бири бу  жамоатчилик билан алоқаларини йўлга қўйишдир.

В чем важность деятельности информационных служб?
Потребность в информации в мире, требование по распространению оперативной и объективной информации превратилось в непрерывный процесс, обновляемый день за днем. Следует отметить, что средства массовой информации и блогеры не смогут освещать определенную сферу на уровне эксперта или специалиста. В данном направлении налажена деятельность в различных ведомствах и организациях. Здесь помощь информационной службы будет кстати.  Поскольку именно информационные службы служат мостом, связывающим широкую общественность с государственными органами.
Информационная служба сегодняшнего дня в течение своей деятельности выполняются задачи, такие как работа со средствами массовой информации в пресс-мероприятиях, доведение до широкой общественности информацию о мероприятиях через онлайн эфиры в социальных сетях, освещение новостей и проблем сферы, реакция на критические материалы, предоставление информации через официальный веб-сайт, мессенжеры и социальные сети,  официальное заявление в связи с определенным событием по деятельности организации, публикация материалов в зарубежных средствах массовой информации.
В целях совершенствования работы действующих в нашей стране информационных служб и налаживания сотрудничества и обмена опытом со СМИ, 23 декабря сего года Агентством информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан организован день открытых дверей с целью непосредственного ознакомления информационной службой Министерства юстиции Республики Узбекистан.
В нем приняли участие около 50 пресс-секретарей различных организаций и ведомств. В мероприятии сотрудники Министерства юстиции и информационной службы  ознакомлены условиями, создаными для работы с общественностью и им была организована экскурсия.
Как было отмечено выступившими, информационные службы должны предоствить представителям СМИ оперативную и объективную информацию. Если информационная служба не публикует информацию первым, то она все равно будет опубликовано через другие стороны, другие источники. В информационной службе должны имется современные материально-технические средства, в том числе телевизор, фото- и записывающие устройства, возможности пользования высокоскоростным интернетом. Одной из своеобразных задач информационной службы является налаживание связей с общественностью.