Пандемиядан сўнг демократияни янада мустаҳкамлаш: МСК вакиллари Сеул Халқаро форумида қатнашди
13 май куни Корея Республикаси Миллий сайлов комиссияси томонидан “Пандемиядан сўнг демократияни янада мустаҳкамлаш” шиори остида Сеул Халқаро форуми ўтказилди. Онлайн шаклида ўтган анжуманда Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциациясига (А-WEB) аъзо мамлакатларнинг сайлов органлари, жумладан Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси вакиллари ҳам иштирок этди.
Сайлов бўйича Сеул Халқаро форуми 2015 йилдан буён ҳар йили ўтказиб келинади. У сайлов соҳасидаги халқаро экспертлар, сайловларни бошқариш органлари ҳамда халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этадиган муҳим тадбирдир. Форумнинг асосий мақсади ҳам сайлов соҳасидаги экспертларни тўплаш, фаол мунозаралар ва тақдимотлар орқали миллий сайловлар тизимларини ва глобал демократияни ривожлантиришга қаратилган чораларни излаб топишдан иборат.
Форум давомида демократияни пандемия инқирозидан олиб чиқиш ва сайловларда ижтимоий тармоқларнинг муносиб ролини ошириш масалалари муҳокама қилинди. Биламизки, пандемия туфайли кўплаб давлатлар сайловларнинг ўтказилиш муддатини кечиктиришга мажбур бўлди. Сайловга оид қонун ҳужжатлари ҳам пандемия шароитидан келиб чиққан ҳолда қабул қилинди. Форумнинг биринчи сессияси айни шу масалага қаратилди ва демократия инқирози ва сайловларга бўлган ишончни мустаҳкамлашга бағишланди.
Бугун ижтимоий тармоқлар – дунёда содир бўлаётган ўзгаришлар, воқеа-ҳодисаларни тарқатишнинг энг фаол манбаларидан бирига айланиб бормоқда. Интернет тармоғи орқали юз бераётган кундалик янгиликлардан нафақат хабардор бўлиш, балки уларни танишлар билан бўлишиб, фикр алмашиш борасида ҳам кундан-кунга имкониятлар ошиб бораяпти. Форумнинг муҳокамалар марказидаги мавзулар қаторидан сайловлар борасидаги янгиликлар ҳам четда қолаётгани йуқ. Дарҳақиқат, ҳозир ижтимоий тармоқлар сайловолди ташвиқотининг асосий манбаларидан бирига айланиб улгурди.
Шундан келиб чиқиб, форумнинг иккинчи сессияси иштирокчилари сайлов даврида ижтимоий тармоқ платформаларининг роли ва вазифаларига оид масалаларни кўриб чиқдилар. Мутахассислар томонидан сайловларда ижтимоий медиа платформасининг ўрни ва мажбуриятлари, шунингдек ижтимоий тармоқларда вужудга келиши мумкин бўлган муаммоларни бартараф этиш йўллари ҳақида фикр юритилди.
Форумда фейк, яъни ёлғон хабарларга қарши курашишда воқеа ва ҳодисалар, аҳолининг фикр-мулоҳаларини ҳам ҳолис, ҳам тезкор ёритиш энг мақбул чора эканлиги қайд этилди.

Дальнейшее укрепление демократии после пандемии: представители ЦИК Узбекистана приняли участие в Сеульском международном форуме
Сеульский международный избирательный форум проводится ежегодно с 2015 года. Форум является важным событием, в котором принимают участие международные эксперты в области выборов, представители избирательных органов и международных организаций. Основная цель форума - сбор экспертов в области выборов, найти меры по развитию национальных избирательных систем и глобальной демократии посредством активных дискуссий и презентаций.
В ходе форума обсуждались вопросы вывода демократии из кризиса, вызванного пандемией и повышения роли социальных сетей на выборах. Как известно, из-за пандемии многие страны были вынуждены отложить сроки проведения выборов. Избирательное законодательство также было принято исходя из условий пандемии. Первая сессия форума под названием «Кризис демократии и укрепление доверия к выборам» была посвящена именно этой проблеме.
Социальные сети сегодня становятся одним из самых активных источников распространения информации, происходящих событиях в мире. Посредством Интернет появляется все больше возможностей не только быть в курсе последних новостей, происходящих в мире, но и делиться ими со знакомыми и обмениваться мнениями. Среди тем обсуждения новости о выборах не остаются в стороне. Действительно, сейчас социальные сети уже стали одним из основных источников предвыборной агитации.
Исходя из этого, участники второй сессии форума рассмотрели роль и задачи платформ социальной сети в период выборов. Специалисты рассказали о роли и обязательствах платформы социального медиа на выборах, а также о способах решения проблем, которые могут возникнуть в социальных сетях.
На форуме отмечалось, что наиболее целесообразной мерой в борьбе с фейковыми новостями также является объективное и оперативное освещение событий и происшествий, взглядов населения.