2021 йил 16 март куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси З.Низамходжаев ҳамда Литва Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси Лаура Матйошайтите ўртасида видеомулоқот тарзидаги учрашув бўлиб ўтди.
Тадбир кун тартибидан томонлар ўртасида ҳамкорликни кучайтириш ва музокараларни йўлга қўйиш, шунингдек, Ўзбекистон Марказий сайлов комиссиясининг янги раҳбарияти билан яқиндан танишув масалалари ўрин олди.
З.Низамходжаев “Сайлов қонунчилиги такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун қабул қилинганлиги ва ушбу ҳужжат билан қонунчиликка қатор ўзгартиришлар киритилгани қайд этиб ўтди.
Л.Матйошайтите хоним мазкур учрашув ташкил этилганлиги учун ўз миннатдорчилигини билдирди ва З.Низамходжаевни Ўзбекистон Республикаси МСК раиси лавозимига сайлангани билан табриклади. У Ўзбекистон сайлов тизими ҳақида гапирар экан, 2019 йилги парламент сайловларида халқаро кузатувчи сифатида шахсан ўзи иштирок этганлиги, қабул қилинган Сайлов кодекси асосида ўтказилган сайловлар унда яхши таасурот қолдиргани ва сайловчилар ягона электрон рўйхатнинг шакллантирилганини юқори баҳолади.
Л.Матйошайтите Литва МСК томонидан амалга оширилаётган ишлар, жумладан жорий йилнинг апрель ойида маҳаллий ҳокимият органлари сайловларига тайёргарлик борасида маълумот берди.
Учрашув сўнгида томонлар ўзаро тажриба алмашинувини йўлга қўйиш ва ҳамкорликни кучайтиришга келишиб олинди.

16 марта 2021 года состолась встреча в формате видеодиалога между председателем Центральной избирательной комиссии З. Низамходжаевым и председателем Центральной избирательной комиссии Литовской Республики Лаурой Матйошайтите.
На повестке дня мероприятия были вопросы укрепления сотрудничества и налаживания переговоров между сторонами, а также более тесное знакомство с новым руководством Центральной избирательной комиссии Узбекистана.
З. Низамходжаев отметил о принятии Закона “О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием избирательного законодательства” и внесении этим документом ряда изменений в законодательство.
Госпожа Л. Матйошайтите выразила благодарность за организацию данной встречи и поздравила З. Низамходжаева с избранием на пост председателя ЦИК Республики Узбекистан. Говоря об избирательной системе Узбекистана, она отметила, что лично участвовала в качестве международного наблюдателя в парламентских выборах 2019 года и что выборы проведенные на основе принятого Избирательного кодекса, произвели на неё очень положительное впечатление, а также высоко оценила формирования единого электронного списка избирателей.
Л. Матйошайтите проинформировала о работах, проводимых ЦИК Литвы, в том числе по подготовке к выборам в местные органы власти в апреле сего года.