16 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг Раиси Зайниддин Низамходжаев бошқарган мажлиснинг кун тартибидан Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича харажатлар сметасини тасдиқлаш, Марказий сайлов комиссиясининг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритишга оид масалалар жой олди.
“2021 йил учун Ўзбекистон Республикасининг давлат бюджети тўғрисида”ги қонунга биноан жорий йилнинг октябрь ойида бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш мақсадида Марказий сайлов комиссиясига ажратиладиган маблағларнинг чекланган миқдори 300 миллиард сўм этиб белгиланган.
Ҳаражатлар сметасини шакллантириш ва Молия вазирлиги билан келишишда Сайлов кодекси ҳамда халқаро сайлов стандартлари талабларидан, шунингдек, аввалги сайловлар тажрибасини таҳлилий ўрганиш натижаларидан келиб чиққан ҳолда, Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнида маблағ талаб этиладиган барча жиҳатлар ҳисобга олинди.
Жумладан, 14 та округ сайлов комиссиясининг ҳар бирига 56 миллион 991 минг сўмдан, шунингдек, қарийб 10 800 та участка сайлов комиссиясининг ҳар бирига 11 миллион 813 минг сўмдан маблағ ажратиш режалаштирилган.
Мажлисда округ ва участка сайлов комиссиялари учун ажратилаётган ушбу маблағларнинг 80 фоиздан кўпроғи мазкур комиссиялар аъзоларининг иш ҳақи, компенсация ҳамда ягона ижтимоий тўловлар учун сарфланиши қайд этилди. Пандемия шароитида сайлов комиссиялари аъзолари ва сайловчиларнинг саломатлиги билан боғлиқ хавфсизлигини таъминлаш учун шахсий ҳимоя воситалари ва дезинфекцияловчи материаллар харидига доир маблағлар ҳам назарда тутилган.
Марказий сайлов комиссияси томонидан тасдиқланган ва ижроси изчил таъминланаётган Сайлов комиссиялари аъзолари малакасини оширишни ташкил этиш концепцияси бўйича тренерлар ва мониторинг гуруҳи аъзоларининг округ ва участка сайлов комиссиялари аъзолигига жалб этиладиган номзодларнинг билими ва кўникмасини ошириш мақсадида “каскад” усулида ташкил этилган ўқув машғулотлари учун 18,4 миллиард сўм ажратилиши режалаштирилган. Ушбу маблағнинг 92 фоизи тренерлар ва мониторинг гуруҳи аъзоларининг иш ҳақини ташкил этади.
Марказий сайлов комиссияси томонидан Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ марказлашган тартибда харид қилинадиган сайлов жиҳозлари, зарур моддий-техник воситалар, товарлар ва хизматлар учун ҳам маблағ ажратилади.
Йиғилишда Марказий сайлов комиссиясининг бир қатор қарорлари сайлов қонунчилигига киритилган ўзгартиш ва қўшимчаларга мувофиқлаштирилди.
Жумладан, сайлов ва референдумни ташкил этиш ҳамда ўтказиш соҳасидаги ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишлар илгари маъмурий судлар томонидан кўриб чиқилган бўлса, бундан буён жиноят ишлари бўйича туман, шаҳар судлари томонидан кўриб чиқилади. Бу қоида Марказий сайлов комиссиясининг тегишли қарорида ҳам мустаҳкамланди.
Энди сайловчилар билан учрашувлар каби оммавий тадбирлар уларнинг ўтказилиши жойи ва вақти ҳақида туман (шаҳар) ҳокимликлари камида уч кун олдин ёзма равишда хабардор қилинган ҳолда ўтказилади. Бунда, ушбу оммавий тадбирларни ўтказиш учун рухсатнома талаб этилмайди.
Аввал Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказишда округ сайлов комиссиялари 9-11 нафаргача аъзодан иборат таркибда тузилар эди. Бўлиб ўтадиган Президент сайловида мамлакатимиз бўйича ўн тўртта округ сайлов комиссияси фаолият юритиши, айрим округларда сайлов участкалари сони мингтагача етиши, сайлов участкаларининг баъзиларида эса уч минг нафаргача сайловчи рўйхатга олинишига эътибор қилинса, округ сайлов комиссиялари таркибини кенгайтириш зарурлиги аён бўлади.
Шу муносабат билан Сайлов кодексига киритилган ўзгартиришга асосан, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказиш бўйича округ сайлов комиссиялари таркибини 11-21 нафаргача белгилаш юзасидан Марказий сайлов комиссиясининг тегишли қарорига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Мажлисда Марказий сайлов комиссиясининг ваколатларига тааллуқли бошқа айрим масалалар ҳам кўриб чиқилди ва тегишли қарорлар қабул қилинди.

Очередное заседание Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан
В повестку дня заседания, которое вел Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Зайниддин Низамходжаев, вошли вопросы об утверждении сметы расходов по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан, внесении изменений и дополнений в некоторые постановления ЦИК.
Отмечалось, Законом Республики Узбекистан «О государственном бюджете Республики Узбекистан на 2021 год» на финансирование расходов, связанных с подготовкой и проведением выборов Президента Республики Узбекистан, которые состоятся в октябре текущего года, установлен предельный размер средств, выделяемых Центральной избирательной комиссии в размере 300 миллиардов сумов.
Исходя из требований Избирательного кодекса и международных избирательных стандартов, а также изучения накопленного опыта прошедших выборов, учтены все аспекты, связанные с подготовкой и проведением выборов Президента страны в процессе формирования сметы расходов и согласования с Министерством финансов.
В частности, планируется выделить по 56 миллионов 991 тысяч сумов для каждого из 14 окружного избирательного округа и по 11 миллионов 813 тысяч сумов для каждой из почти 10 800 участковых избирательных комиссий.
На заседании ЦИК отмечалось, что более 80 процентов средств, выделяемых окружным и участковым избирательным комиссиям, будет направлено на оплату труда и компенсацию членам этих избирательных комиссий, а также на разовые социальные выплаты. Также, в условиях пандемии предусмотрены затраты на приобретение средств индивидуальной защиты и дезинфицирующих средств для обеспечения здоровья и безопасности членов избирательных комиссий и избирателей.
По Концепции организации повышения квалификации членов избирательных комиссий, утвержденной ЦИК, планируется выделить 18,4 миллиарда сумов на мероприятия по обучению кандидатов, привлекаемых в члены окружных и участковых избирательных комиссий, организованному «каскадным» методом в целях повышения их знаний и навыков. 92 процента от этой суммы составляет зарплата тренеров и членов мониторинговой группы.
Также ЦИК в централизованном порядке направит соответствующие средства на закупку избирательного оборудования, необходимых материально-технических средств, товаров и услуг, а также обучение в связи с подготовкой и проведением президентских выборов.
Как отмечалось на заседании, в соответствии с изменениями и дополнениями в избирательное законодательство и практику, дела о правонарушениях в сфере организации и проведения выборов и референдума отныне будут рассматриваться районными, городскими судами по уголовным делам. Ранее, такие дела рассматривались административными судами. Эти положения закреплены и в постановлении ЦИК.
Теперь такие массовые мероприятия, как встречи с избирателями, проводятся с письменным уведомлением районных (городских) хокимиятов о месте и времени их проведения не менее чем за три дня. В этом случае разрешение на проведение публичных мероприятий не требуется.
Ранее, окружная избирательная комиссия по выборам Президента Республики Узбекистан образовывалась в составе 9-11 членов комиссии. В каждой окружной избирательной комиссии насчитывается в среднем около тысячи участковых избирательных комиссий. С учетом того, что в большинстве из 1000 участковых избирательных комиссий будут зарегистрированы до 3000 избирателей, нетрудно представить с каким колоссальным объемом работы столкнутся члены окружной избирательной комиссии. В соответствии с принятым Законом, формирование состава окружных избирательных комиссий по выборам Президента Республики Узбекистан из 11-21 членов комиссии, является справедливым решением.
На заседании также были рассмотрены некоторые другие вопросы, входящие в полномочия Центральной избирательной комиссии, и приняты соответствующие решения.