Экспертлар гуруҳи сиёсий партиялар томонидан тақдим этилган имзо варақаларининг тўғри тўлдирилганлигини текширишда давом этмоқда.
Маълумот ўрнида айтиш жоиз, экспертлар гуруҳлари таркиби Марказий сайлов комиссияси, Ички ишлар вазирлиги Эксперт-криминалистика бош маркази, “Нуроний” жамғармаси, Х.Сулаймонова номли Республика суд экспертизаси маркази, Тошкент давлат юридик университети, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ҳамда Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари вакилларидан иборат.
Сиёсий партиялар тақдим этган имзо варақаларининг тўғри тўлдирилганлиги Марказий сайлов комиссияси томонидан беш кунлик муддатда текширилади. Сайловчилар имзолари зарур сонининг камида ўн беш фоизи ва имзо варақаларига имзоларини қўйган сайловчилар тўғрисидаги тегишли маълумотлар текширилиши лозим.
Текшириш учун сайловчиларнинг ҳар бир сиёсий партияни ёхуд Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодни қўллаб-қувватлаб берилган имзолари бир хил миқдорда, ҳар бир маъмурий-ҳудудий тузилмадан (Қорақалпоғистон Республикаси, вилоят, Тошкент шаҳридан) тенг нисбатда танлаб олинади.
Марказий сайлов комиссияси имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текширувчи Эксперт гуруҳини тузиши мумкин. Эксперт гуруҳи таркибига ички ишлар органларининг, адлия органларининг мутахассислари, шунингдек фуқаролик жамияти институтлари вакиллари жалб этилади. Имзо варақаларини текширишда сиёсий партияларнинг ваколатли вакиллари иштирок этади.
Агар Марказий сайлов комиссияси томонидан танлаб олинган имзо варақаларининг чорак қисмидан кўпроғини текшириш натижасида имзо варақалари қонун бузилган ҳолда тузилганлиги аниқланса, мазкур имзо варақалари сиёсий партиянинг ваколатли вакилига қайтарилади ва унга камчиликларни бартараф этиш учун икки кунлик муддат берилади.
Агар қўллаб-қувватловчи шахсларнинг (сайловчиларнинг) имзолари сони белгиланган энг кам миқдордан яна оз бўлиб чиқса, мазкур имзо варақалари тўлиғича ҳақиқий эмас деб топилади. Мазкур ҳолда Марказий сайлов комиссияси сиёсий партияга сайловда иштирок этиш ҳуқуқини рад этади.

Продолжается проверка достоверности подписных листов
Группа экспертов продолжает проверять достоверности подписных листов, представленных политическими партиями.
Надо отметить, что в состав экспертной группы входят представители Центральной избирательной комиссии, специалисты Экспертно-криминалистического центра при МВД, Республиканского центра судебной экспертизы имени Х.Сулаймонова, члены благотворительного Фонда “Нуроний”, студенты Ташкентского государственного юридического университета, представители Союза молодёжи Узбекистана и органов самоуправление граждан.
Правильность составления подписных листов, представленных политическими партиями, проверяется Центральной избирательной комиссией в пятидневный срок. Проверке подлежат не менее пятнадцати процентов от необходимого количества подписей избирателей и соответствующие сведения об избирателях, поставивших подписи в подписных листах.
Для проверки отбирается одинаковое количество подписей избирателей, собранных в поддержку каждой политической партии либо кандидата в Президенты Республики Узбекистан, путем выборки в равном соотношении от каждого административно-территориального образования (Республика Каракалпакстан, область, город Ташкент).
Центральная избирательная комиссия может создать Экспертную группу по проверке правильности составления подписных листов. В состав Экспертной группы привлекаются специалисты органов внутренних дел, органов юстиции, а также представители институтов гражданского общества. При проверке подписных листов участвуют уполномоченные представители политических партий.
В случае, если при выборочной проверке Центральной избирательной комиссией более четверти подписных листов будет выявлено, что подписные листы были составлены с нарушениями закона, данные подписные листы возвращаются уполномоченному представителю политической партии, и ему предоставляется двухдневный срок для восполнения пробелов. Если количество подписей поддерживающих лиц (избирателей) вновь окажется меньше установленного минимального числа, данные подписные листы признаются недействительными полностью. В данном случае, Центральная избирательная комиссия отказывает политической партии в праве участвовать в выборах.