Талабалар иштирокида маҳорат дарслари
2019 йил 22 октябрь куни Тошкент давлат юридик университетида 1 босқич талабалари учун “Ўзбекистон Республикасининг сайлов тизими” мавзусида маҳорат дарси бўлиб ўтди.
“Сайлов қонунчилиги тарғибот ойлиги” доирасида ўтказилган мазкур тадбир Марказий сайлов комиссияси Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлаш бўлими бошлиғи Ф. Насриддинов томонидан олиб борилди.
Унда талабалар Сайлов кодексидаги янгиликлар, сайлов жараёларининг ўзига хос хусусиятлари ҳақида маълумотларга эга бўлишди. Учрашувда шунингдек, декабрь ойида бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарлик кўриш жараёнлари бўйича фикр алмашилди.
Маълумот ўрнида айтиш жоиз, Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва Сайлов кодексига мувофиқ фуқаролар 18 ёшдан сайлаш ҳуқуқига эга бўладилар. Бу йилги сайловларда 2 млн. нафардан зиёд йигит-қизлар илк маротаба сайловда иштирок этишини инобатга олсак, сайлов қонунчилигини ёшлар онгига сингдириш борасида тарғибот ишларини янада кучайтиришни тақозо этади.

On October 22, 2019 in Tashkent State University of Law held a master class on "Electoral system of the Republic of Uzbekistan" for 1st year students.
The event was organized within the framework of the "Election Law Promotion Month". It was attended by the representative of Central Election Commission F. Nasriddinov.
During the event students got acquianted with election code of Uzbekistan. The sides also exchanged views on the preparations for the December's elections.
In accordance with the Constitution and the Election Code of the Republic of Uzbekistan, citizens have the right to vote from 18 years. This year, more than 2 million youth will participate in the elections for the first time. It will require further streghtening promotion of the election legislation among youth.