Baxtiyor Tavar Xudoyorzoda: O‘zbekistondagi saylov qonunchiligi xalqaro normalar va standartlarga to‘la mos keladi
O‘zbekistondagi parlament saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Tojikiston Respublikasi saylovlar va referendumlar bo‘yicha Markaziy saylov komissiyasi raisi Baxtiyor Tavar XUDOYORZODA O‘zA muxbiriga intervyu berdi.
– Har bir mamlakat uchun parlament saylovlari muhim siyosiy jarayon hisoblanadi. O‘zbekistonda, ayniqsa, so‘nggi yillarda bo‘layotgan islohotlar xalqaro miqyosda e’tirof etilmoqda. Shu sababli bu yilgi saylovlarga xalqaro tashkilotlarning qiziqishi katta.
Xalqaro kuzatuvchilar missiyasi muayyan saylovlar boshlanishidan oldin mamlakatdagi saylovoldi holatni, shu jumladan, saylovlarga tayyorgarlikni baholash maqsadida yuboriladi. Ularning vazifasi – saylovlar bilan bog‘liq tadbirlarning maqsadga muvofiqligiga taalluqli tavsiyalarni ishlab chiqish.
O‘zbekistonda bo‘ladigan saylovlarda MDH kuzatuvchilar missiyasi tarkibidaman. Bo‘lajak saylovlarga puxta tayyorgarlik ko‘rilganining guvohi bo‘layapmiz. Saylov jarayonlarining demokratik tamoyillar asosida, xolis, ochiq, shaffof ruhda o‘tishi eng asosiy prinsiplardan biri hisoblanadi.
Saylov kodeksi, umuman, O‘zbekistondagi saylov qonunchiligi xalqaro normalar va standartlarga to‘la mos keladi.

Chairman of the Central Commission of the Republic of Tajikistan on Elections and Referenda Bakhtiyor T. Khudoyorzoda
Parliamentary elections in each country are an important political process. Reforms in Uzbekistan, especially in recent years, are recognized internationally. That is why international organizations are very interested in this year's election.
An international observer mission will visit before the start of an election to assess a pre-election situation in a country, including preparations for elections. Their task is to develop recommendations on the feasibility of election-related activities.
I am part of the CIS Observation Mission in the elections in Uzbekistan. We see a thorough preparation for the upcoming elections. One of the key principles is that the electoral process is conducted in a democratic, impartial and transparent manner.
The electoral code and electoral legislation in Uzbekistan are in full compliance with international norms and standards.