2019-yil 16-aprel kuni Markaziy saylov komissiyasi va Oʻzbekiston Respublikasi Xotin-qizlar qoʻmitasi oʻrtasida oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisidagi kelishuvni imzolash marosimi boʻlib oʻtdi.
Mazkur kelishuv Markaziy saylov komissiyasining Xotin-qizlar qoʻmitasi bilan xotin-qizlarning mamlakatimizda oʻtkaziladigan saylovlarda ishtirok etishda konstitutsion huquqlaridan foydalanishini taʼminlash maqsadida oʻzaro hamkorlik takomillashtirilishini koʻzda tutadi.
Taʼkidlanganidek, joriy yilning dekabr oyida mamlakatimiz Parlamentiga, mahalliy hokimiyat vakillik organlariga oʻtkaziladigan saylovlarga tayyorgarlik xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy faolligi ortib borayotgan sharoitda oʻtkazilmoqda.
Shu nuqtayi nazardan, xotin-qizlarning elektoral faolligini oshirish, xotin-qizlar safidan deputatlikka nomzodlar zaxirasini shakllantirish boʻyicha ishlarni takomillashtirish, shuningdek, ularni mazkur zaxiraga kiritishga tayyorlash, xotin-qizlar qoʻmitalari masʼul xodimlarining saylov qonunchiligidan xabardorligi va huquqiy savodxonligi darajasini oshirish alohida ahamiyat kasb etmoqda.
Kelishuv saylov qonunchiligiga oid huquqni qoʻllash amaliyotini birgalikda tahlil qilish, saylovlarni oʻtkazishda xotin-qizlarning siyosiy faolligini taʼminlash bilan bogʻliq muammolarni oʻrganish hamda ularning saylov huquqlarini kengaytirishga qaratilgan tavsiyalarni ishlab chiqish doirasida amalga oshiriladi. Shuningdek, ayollarning siyosiy faolligini oshirish masalalari boʻyicha qoʻshma forumlar oʻtkazish, tahliliy axborot-maʼlumotnoma materiallar va uslubiy tavsiyalarni ishlab chiqish hamda chop etish, xotin-qizlar oʻrtasida saylov toʻgʻrisidagi bilimlari va oʻzlarining saylov huquqlarini himoya eta olishni shakllantirishga koʻmak berish maqsadida huquqiy tushuntirish ishlarini olib borish nazarda tutilmoqda.
Oʻz navbatida, xotin-qizlar qoʻmitalari raislari va mutaxassislariga saylov jarayoni sohasidagi huquqiy taʼlim berish bilan birga deputatlikka nomzod ayollar uchun saylov tartib-taomillari, huquqiy madaniyati va ularning yetakchilik xislatlarini oshirishga qaratilgan turli huquqiy taʼlim tadbirlarini tashkil etishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Kelishuv Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisi M.Abdusalomov va Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirning oʻrinbosari, Xotin-qizlar qoʻmitasi raisi T.Norboyeva tomonidan imzolandi.

16 апреля 2019 года состоялась церемония подписания Соглашения о взаимодействии между Центральной избирательной комиссией и Комитетом женщин Республики Узбекистан.
Данное Соглашение предполагает совершенствование организации взаимодействия Центизбиркома и Комитета женщин в целях обеспечения реализации женщинами нашей страны конституционного права на участие в выборах, проводимых в республике.
Как отмечалось, подготовка к предстоящим выборам в Парламент страны, представительные органы власти на местах, которые состоятся в декабре 2019г., проводится в условиях повышения общественно-политической активности женщин.
В данном контексте особое значение приобретает повышение электоральной активности женщин, совершенствование работы по формированию резерва кандидатов в депутаты из числа женщин, а также подготовки их на зачисление в данный резерв, повышение их осведомленности и уровня просвещения об избирательном законодательстве.
Реализация положений Соглашения будет проходить в рамках осуществления совместного анализа правоприменительной практики избирательного законодательства, исследований проблем, связанных с обеспечением политической активности женщин при проведении выборов с разработкой рекомендаций, направленных на расширение избирательных прав женщин.
Также, предусматривается проведение совместных форумов по вопросам реализации избирательных прав и свобод женщин, повышения их политической активности, праворазъяснительной работы с целью формирования у них знаний избирательного законодательства и умения защитить свои избирательные права, разработка и издание совместного информационно-справочного материала и методических рекомендаций.
Отдельное внимание уделяется организации различных мероприятий правового обучения в сфере избирательного процесса как для председателей и специалистов комитетов женщин, так и для женщин из числа отобранных в резерв на выдвижение в кандидаты депутатов, направленных на повышение их знаний избирательных процедур, правовой культуры, лидерских качеств.
Соглашение подписали Председатель Центральной избирательной комиссии Республик Узбекистан М.Абдусаломов и заместитель Премьер министра Республики Узбекистан, Председатель Комитета женщин Т.Нарбаева.