Siyosiy partiyalarning vakolatli vakillariga guvohnomalar va imzo varaqalari topshirildi
2019-yil 24-sent00abr kuni Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda Markaziy saylov komissiyasining a'zolari, siyosiy partiyalar hamda OAV vakillari ishtirok etdilar. Majlis kun tartibidan siyosiy partiyalarning vakolatli vakilini ro‘yxatga olish masalasi o‘rin oldi.
O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksining 34-moddasiga asosan deputatlikka nomzodlar ko‘rsatgan siyosiy partiya saylov komissiyasining majlislarida, hujjatlarni topshirishda, imzo varaqalari to‘g‘ri to‘ldirilganligini tekshirishda, saylov uchastkasida ovozlarni sanab chiqishda ishtirok etish uchun vakolatli vakil tayinlashga haqli.
Markaziy saylov komissiyasining 2019 yil 11 sentyabrdagi 935-son qarori bilan tasdiqlangan “Siyosiy partiyaning vakolatli vakili to‘g‘risida”gi nizomga muvofiq – Siyosiy partiya yuqori organining rahbari saylov kampaniyasi boshlanganligi rasman e'lon qilingan kundan boshlab besh kunlik muddatda o‘z vakolatli vakilini tayinlaydi hamda uni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun Markaziy saylov komissiyasiga tegishli hujjatlarni taqdim etadi.
Ma'lumki, Markaziy saylov komissiyasi tomonidan 2019 yil 20 sentyabr' kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy majlisi qonunchilik palatasi deputatlari va mahalliy kengashlar deputatlari saylovi bo‘yicha saylov kampaniyasi boshlanishini e'lon qilish to‘g‘risida 944-son qaror qabul qilindi va shu kundan boshlab saylov kampaniyasi boshlanganligi e'lon qilindi.
Shu munosabat bilan, mamlakatimiz siyosiy maydonida faoliyat olib borayotgan beshta siyosiy partiyalar rahbarlari o‘z vakolatli vakillarini tayinlab, ularni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun Markaziy saylov komissiyasiga murojaat qildi va tegishli hujjatlarni taqdim etdi.
Markaziy saylov komissiyasi Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston liberal-demokratik partiyasi, O‘zbekiston “Adolat” sosial-demokratik partiyasi, O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi hamda O‘zbekiston Ekologik partiyasi rahbarlari tavsiya etgan vakolatli vakillarga tegishli xujjatlarni ko‘rib chiqib, vakolatli vakillarni ro‘yxatga olish hamda ularga belgilangan shakldagi guvohnoma (mandat)ni berish haqida qaror qabul qildi.
Saylov kodeksiga asosan siyosiy partiya o‘zining saylovda ishtirok etishini qo‘llab-quvvatlovchi kamida 40 000 saylovchining imzosini to‘plagan taqdirdagina deputatlikka nomzodlar ko‘rsatishi mumkinligi va imzo varaqalarining blankalari saylov kampaniyasi boshlanganligi e'lon qilingandan keyin Markaziy saylov komissiyasi tomonidan berilishi belgilangan.
Yuqoridagilarga asosan tadbirda Markaziy saylov komissiyasi tomonidan siyosiy partiyalarning vakolatli vakillariga ularning ro‘yxatga olinganligi haqidagi guvohnomalar hamda saylovchilarning imzolarini to‘plashlari uchun belgilangan namunadagi imzo varaqalari topshirildi.

Вручены удостоверения уполномоченным представителям политических партий
24 сентября 2019 года состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии. В заседании приняли участие члены Центральной избирательной комиссии, представители политических партий и СМИ. Согласно повестке дня рассмотрен вопрос регистрации уполномоченных представителей политических партий.
Согласно статье 34 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, политическая партия, выдвинувшая кандидатов, вправе назначить уполномоченного представителя для участия в заседаниях избирательной комиссии, сдаче документов, проверке правильности составления подписных листов, подсчете голосов на избирательном участке.
В соответствии с Положением «Об уполномоченном представителе политической партии», утвержденным постановлением Центральной избирательной комиссии от 11.09.2019 года №935, руководитель высшего органа политической партии назначает уполномоченного представителя в течение пяти дней со дня официального объявления начала избирательной кампании, а также предоставляет Центральной избирательной комиссии необходимые документы для его регистрации.
Как известно, 20 сентября 2019 года было принято постановление Центральной избирательной комиссией №944 об объявлении начала избирательной кампании по выборам депутатов в Законодательную палату Республики Узбекистан и местные Кенгаши. В этот же день ЦИК объявила о начале избирательной кампании.
В связи с этим, руководители пяти политических партий, осуществляющих деятельность на политической площадке страны, после назначения собственных уполномоченных представителей обратились в Центральную избирательную комиссию с просьбой об их регистрации и предоставили необходимые документы.
Центральная избирательная комиссия, рассмотрев соответствующие документы по уполномоченным представителям, рекомендованным руководителями Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана, Социал демократической партии «Адолат» , демократической партии «Миллий тикланиш», Народно-демократической партии и Экологической партии Узбекистана, приняла решение о регистрации уполномоченных представителей и вручении им удостоверения (мандата) установленного образца.
В Избирательном кодексе Республики Узбекистан определено, что политическая партия может выдвигать кандидатов в депутаты при условии, что она собрала не менее 40 000 подписей избирателей, поддерживающих ее участие в выборах, а также бланки подписных листов выдаются Центральной избирательной комиссией после объявления о начале избирательной кампании.
На основании выше изложенного в ходе мероприятия Центральной избирательной комиссией вручены удостоверения о регистрации уполномоченным представителям политических партий, а также подписные листы установленного образца для сбора подписей избирателей.