2021 yil yanvarida Qozog‘istonda parlament saylovlari bo‘lib o‘tishi belgilandi
Qozog‘iston Prezidenti Kasыm-Jomart Tokayev respublika parlamentining quyi palatasi - Majlisga navbatdagi saylovlarni 2021 yil 10 yanvarda o‘tkazish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi.
"Bugun men parlament deputatlari saylovi muddatini belgilash to‘g‘risidagi farmonga imzo chekdim. Markaziy saylov komissiyasining qarori bilan barcha darajadagi maslihatlar (kengashlar) deputatlarining saylovlari tayinlandi. Bo‘lajak saylovlar konstitusiyada belgilangan muddatlarda, 2021 yil 10 yanvarda bo‘lib o‘tadi", - deyiladi J.K.Tokayevning ommaviy axborot vositalarida chop etilgan  rasmiy bayonotida.
Farmonga binoan partiyalar ro‘yxati bo‘yicha saylanadigan Majlis deputatlari saylovi 10 yanvarga, Qozog‘iston xalqi Assambleyasi tomonidan saylanadigan navbatdagi deputatlar saylovi 11 yanvarga belgilangan.
Prezident Tokayevning so‘zlariga ko‘ra, barcha siyosiy partiyalar bo‘lajak saylov kampaniyasida ishtirok etishga tayyorgarlik ko‘rish, saylovoldi platformasini ishlab chiqish hamda partiya infratuzilmasini yaxshilash uchun yetarlicha vaqtga ega bo‘lishdi.
"Markaziy saylov komissiyasi va Bosh prokuratura saylovlarning qonuniyligi, oshkoraligi va adolatli o‘tishi ustidan doimiy ravishda kuzatib boradi", dedi Prezident.
Respublika hukumati, Nur-Sulton, Olmaota, Chimkent shaharlari va viloyatlarning hokimlariga saylovni tashkiliy, moddiy-texnik va moliyaviy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha zarur choralarni ko‘rish topshirilgan.
Qozog‘iston Parlamenti Majlisiga so‘nggi saylovlar 2016 yil mart oyida bo‘lib o‘tgan. Majlis deputatlarining vakolat muddati besh yil.
Ma’lumot uchun, Senat 49 deputatdan iborat. Senatning o‘n besh nafar deputati Senat tarkibida jamiyatning milliy, madaniy va boshqa muhim manfaatlari vakilligini ta’minlash zarurligini hisobga olgan holda davlat rahbari tomonidan tayinlanadi. Senatning yana 34 nafar deputatini har bir viloyatdan, Nur-Sulton, Olmaota va Chimkent shaharlaridan 2 nafardan saylashadi. Saylangan Senat a’zolarining yarmi har uch yilda qayta saylanadi. Senat deputatlarini saylash bilvosita saylov huquqi asosida yashirin ovoz berish orqali amalga oshiriladi. O‘ttiz yoshga to‘lgan, oliy ma’lumotga va kamida besh yil ish stajiga ega bo‘lgan, tegishli viloyat, respublika ahamiyatidagi shahar yoki poytaxt hududida kamida uch yil doimiy yashagan shaxs Senat deputati bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, Majlis deputatlari 107 nafardan iborat bo‘lib, ularning 98 nafari proporsional saylov tizimi bo‘yicha partiyaviy ro‘yxatlar asosida, 9 nafari esa Qozog‘iston Xalq Assambleyasi tomonidan saylanadi. Yigirma besh yoshga to‘lgan shaxs Majlis deputati bo‘lishi mumkin.

В Казахстане на 10 января назначены выборы в Мажилис
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписал Указ о проведении 10 января 2021 года очередных выборов в Мажилис, нижнюю палату парламента республики.
"Сегодня мною подписан Указ о назначении выборов депутатов мажилиса парламента. Постановлением Центральной избирательной комиссии назначены выборы депутатов маслихатов всех уровней. Предстоящие выборы состоятся в конституционные сроки, 10 января 2021 года", - говорится в обращении Токаева, опубликованном в среду в официальных СМИ.
Согласно указу, на 10 января назначены выборы депутатов Мажилиса, избираемых по партийным спискам, на 11 января назначены очередные выборы депутатов Мажилиса, избираемых Ассамблеей народа Казахстана.
По словам Токаева, у всех политических партий было время на подготовку к участию в предстоящей избирательной кампании, разработку предвыборной платформы, совершенствование партийной инфраструктуры.
"Центральная избирательная комиссия и Генеральная прокуратура будут вести постоянное наблюдение за соблюдением законности, прозрачности и справедливости выборов", - отметил Президент.
Правительству республики, акимам городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей поручено принять необходимые меры по организационному, материально-техническому и финансовому обеспечению выборов.
Последние выборы в Мажилис парламента Казахстана проводились в марте 2016 года. Срок полномочий депутатов Мажилиса составляет пять лет.
Для справки, Сенат образуют 49 депутатов. Пятнадцать депутатов Сената назначаются Главой государства с учетом необходимости обеспечения представительства в Сенате национально-культурных и иных значимых интересов общества. Еще 34 депутата Сената избираются по два человека от каждой области, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент. Половина избираемых депутатов Сената переизбирается каждые три года. Избрание депутатов Сената осуществляется на основе косвенного избирательного права при тайном голосовании. Депутатом Сената может быть лицо, достигшее тридцати лет, имеющее высшее образование и стаж работы не менее пяти лет, постоянно проживающее на территории соответствующей области, города республиканского значения либо столицы Республики не менее трех лет.
Мажилис состоит из 107 депутатов, 98 из которых избираются по пропорциональной избирательной системе по партийным спискам, 9 депутатов - Ассамблеей народа Казахстана. Депутатом Мажилиса может быть лицо, достигшее двадцати пяти лет.