O‘zaro hamkorlik va birdamlikning samarali natijalari
Joriy yilning 14 dekabr kuni Markaziy saylov komissiyasida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikdagi “2019-2021 yillarda O‘zbekistonda saylov jarayonini qo‘llab-quvvatlash” loyihasi boshqaruv qo‘mitasi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda MSK raisi M.Abdusalomov, rais o‘rinbosari. M.Istamov, MSK doimiy a’zosi G.Rahimova, BMTning yurtimizdagi doimiy vakili Xelena Freyzer, Shvesiya Qirolligining Favqulodda va muxtor elchisi Ingrid Tersman, Shvesariya Konfederasiyasining O‘zbekistondagi elchisi Olivye Shav, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska va uning o‘rinbosari Doyna Muntyanu hamda BMT TDning boshqa vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad - Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan “2019-2021 yillarda O‘zbekistonda saylov jarayonini qo‘llab-quvvatlash” loyihasining bu yilgi sarhisobi hamda kelgusi, 2021 yilgi ish rejasining muhokamasidan iborat bo‘ldi.
Muhokamalarda ta’kidlanganidek, O‘zbekistonda saylov jarayonini har tomonlama takomillashtirishda shubhasiz xalqaro tashkilotlarning tajribasi, ular bilan hamkorlikni rivojlantirish muhim ahamiyatga ega.
Markaziy saylov komissiyasining BMT Taraqqiyot Dasturi bilan hamkorligi aynan 2019 yildagi parlament saylovlariga tayyorgarlik ko‘rish - saylov kampaniyasi davrida faollashgan edi.
Aynan shu davrda, hamkorlikda uch yilga mo‘ljallangan saylov qonunchiligini takomillashtirish, saylov ishtirokchilarining salohiyatini oshirish hamda saylovchilarning huquqiy madaniyatini oshirishga qaratilgan tadbirlarni o‘zida mujassam etgan loyiha ishlab chiqildi.
Shuni alohida ta’kidlab o‘tish kerakki, ushbu loyiha ikki tashkilot o‘rtasidagi hamkorlikning ilk mahsuli bo‘ldi.
Bundan tashqari, Saylov komissiyalari xodimlarining malakasini, shuningdek, saylovchilarning huquqiy madaniyatini oshirishga qaratilgan o‘quv va targ‘ibot-tashviqot ishlarini olib borish dolzarb masala edi. Shu maqsadda BMTTD bilan hamkorlikda xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda saylov jarayoni ishtirokchilari uchun qator seminar-treninglar o‘tkazildi.
Saylovdan ko‘p o‘tmay, loyiha doirasida mamlakatimizning 14 ta hududida saylov komissiyalari a’zolari, ekspertlar va mutasaddi tashkilotlar vakillari ishtirokida davra suhbatlari o‘tkazilib, ularning fikrlari, xalqaro kuzatuvchilar tavsiyalari va OAVlarida bayon etilgan axborotlar asosida bo‘lib o‘tgan saylovlar davomida erishilgan yutuqlar va yo‘l qo‘yilgan ayrim kamchiliklar chuqur tahlil qilindi.
Tadbirlar yakunlaridan kelib chiqib, Markaziy saylov komissiyasi ilk bor saylovlarni tashkil etish va o‘tkazish borasidagi o‘z faoliyatini tanqidiy nuqtai nazardan o‘rgangan holda mavjud muammolar hamda ularning yechimlari bo‘yicha takliflarini ishlab chiqdi va “Saylov – 2019: yutuqlar, muammolar, takliflar” nomli tahliliy axborotini keng jamoatchilikka taqdim etdi.
Majlis yakunida kelgusidagi saylov jarayonlari shaffofligi va inklyuzivligini ta’minlash va uni o‘tkazish bo‘yicha manfaatdor tomonlarning salohiyatini oshirish, saylovchilarning, ayniqsa, ayollar va yoshlarning saylovlarda faol ishtirokini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan tadbirlarni o‘z ichiga olgan ish rejasi ishlab chiqilganligi qayd etildi.

14 декабря текущего года в Центральной избирательной комиссии состоялось заседание Руководящего комитета совместного с Представительством Программы развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане проекта “Поддержка избирательного процесса в Узбекистане в 2019-2021 годы”.
В нем принали участие председатель ЦИК М. Абдусаломов, заместитель председателя М. Истамов, постоянный член ЦИК Г. Рахимова, Постоянный представитель ООН в нашей стране Хелена Фрейзер, Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Швеция Ингрид Терсман, Посол Швейцарской Конфедерации в Узбекистане Оливье Шав, Постоянный представитель Программы развития ООН в Узбекистане Матильда Димовска и её заместитель Дойна Мунтяну, а также другие представители ПРООН.
Цель мероприятия заключалась в обсуждении итогов текущего года и плана работы на предстоящий 2021 год по проекту “Поддержка избирательного процесса в Узбекистане в 2019-2021 годы”, реализуемого совместно с Представительством Программы развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане.
Как было подчеркнуто в ходе обсуждений, в развитии избирательного процесса в Узбекистане несомненно важное значение имеет опыт международных организаций, а также развитие сотрудничества с ними.
Взаимодействие Центральной избирательной комиссии с Программой развития ООН активизировалось именно при подготовке к парламентским выборам – во время избирательной кампании в 2019 году.
Именно в это период был совместно разработан проект, предназначенный на три года, включающий в себе мероприятия, направленные на совершенствование избирательного законодательства, повышение потенциала участников выборов и правовой культуры избирателей.
Следует особо отметить, что данный проект стал первым плодом сотрудничества между двумя организациями.
Кроме того, актуальным представлялся вопрос проведения учебных и агитационно-пропагандистких работ по повышению квалификации сотрудников избирательных комиссий и правовой культуры избирателей. С этой целью, при сотрудничестве с ПРООН, путем привлечения международных экспертов организован ряд семинаров-тренингов для участников избирательных процессов.
Спустья немного времени после выборов, в рамках проекта проведены “круглые столы” в 14 регионах нашей страны с участием членов избирательных комиссий, экспертов и представителей уполномоченных организаций и на основе их мнений, рекомендаций международных наблюдателей и информации, освещенной в СМИ глубоко проанализированы достижения и допущенные недостатки в ходе прошедших выборов.
Исходя из итогов мероприятий, Центральная избирательная комиссия впервые изучая с критической точки зрения свою деятельность в области организации и проведения выборов, разработал предложения по имеющимся проблемам и по их решению, представив широкой общественности аналитическую информацию “Выборы - 2019: достижения, проблемы, предложения”.
В заключении заседания отмечено, что был разработан план работы, включающий в себе мероприятия, нацеленные на обеспечение прозрачности и инклюзивности избирательных процессов, повышение потенциала заинтересованных сторон по их организации, поддержке активного участия избирателей, в частности женщин и молодежи.
Важно, что данное сотрудничество послужит совершенствованию законодательства в сфере выборов, повышению знаний специалистов, привлеченных на избирательный процесс, а также информированности избирателей о своих правах и обязательствах.