Ro‘yxatdan o‘tish imkoniyatlarini kengaytirish
2021 yil 24 fevralda Xalqaro parlament tadqiqotlari markazi (ICPS) tomonidan «Ro‘yxatdan o‘tish imkoniyatlarini kengaytirish» mavzuida virtual davra suhbati o‘tkazildi. Zoom platformasida tashkil etilgan tadbirda xalqaro tashkilotlar va dunyoning turli mamlakatlari, shu jumladan O‘zbekiston saylov organlari vakillaridan iborat 200 ga yaqin ishtirokchilar qatnashdi.
Davra suhbatida ma’ruzachilar saylovchilarni ro‘yxatga olish jarayoni ovoz berish huquqiga ega bo‘lgan barcha fuqarolarning saylov huquqini ta’minlashda va “bir saylovchi, bitta ovoz, bitta qadriyat” tamoyilini amalga oshirishda o‘ta muhim ekanini ta’kidladilar. Saylovchilar ro‘yxati inklyuziv, aniq va keng qamrovli bo‘lishi va uning jarayonlari barcha manfaatdor tomonlar uchun ochiq bo‘lishini ta’minlash saylovni boshqarish organlarining vazifasidir.
Tadbirda Hindiston, AQSH, Kanada mamlakatlarining mazkur masala yuzasidan tajribasi haqida so‘z yuritildi.

Расширение доступа к регистрации
24 февраля 2021 года Международным центром парламентских исследований (ICPS) был проведен виртуальный круглый стол на тему «Расширение доступа к регистрации». Мероприятие проходило на платформе Zoom, в котором приняли участие около 200 представителей международных организаций и избирательных органов из разных стран мира, включая Узбекистана.
Спикеры круглого стола отметили, что процесс регистрации избирателей имеет решающее значение для предоставления избирательных прав всем избирателям, имеющим право голоса, и представляет собой зарождающийся блок, на основе которого демократия реализует фундаментальный принцип «один человек, один голос, одна ценность». Органы управления избирательным процессом несут ответственность за то, чтобы реестр избирателей был инклюзивным, точным и всеобъемлющим, а его процессы были прозрачными для всех заинтересованных сторон. Участники рассказали об опыте Индии, США, Канады в данной сфере.