Joriy yilning 12 iyuldan 8 avgustgacha Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tasdiqlangan Saylov komissiyalari a’zolari malakasini oshirishni tashkil etish Konsepsiyasi asosida bo‘lib o‘tadigan seminar-treninglarning 2-bosqichiga start berildi. Ushbu bosqichdagi o‘quvlarga puxta tayyorgarlik ko‘rish maqsadida 5-6 iyul kunlari DBA va TDYU ekspertlari tomonidan keyslar asosida dars mashg‘ulotlarni tashkil etish texnologiyalari bo‘yicha seminar-treninglar o‘tkazilmoqda.
Seminar-treningning maqsadi – saylov jarayonining asosiy tashkilotchilari bo‘lgan saylov komissiyalari a’zoligiga nomzodlarining malakasini oshirishga jalb etilgan respublika va hududiy trenerlar, shuningdek ularga uslubiy ko‘maklashish va hududlarda malaka oshirish sifatini monitoring qilish bo‘yicha shakllantirilgan guruhlarning saylov qonunchiligi va jarayoni bo‘yicha bilim hamda ko‘nikmalarini oshirishdan iborat.
Seminar-trening Davlat boshqaruvi akademiyasi va Toshkent davlat yuridik universiteti professor-o‘qituvchilaridan iborat ekspertlar guruhi tomonidan ishlab chiqilgan o‘quv dasturi va u asosida tayyorlangan o‘quv-metodik materiallar asosida aynan shu ekspertlar tomonidan olib borilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, joriy yil 7-23 iyun kunlari respublikaning barcha hududlarida saylov jarayoni ishtirokchilarini o‘qitish bo‘yicha tuman (shahar)lar darajasida bo‘lib o‘tgan 1-bosqich seminar-treninglarda jami 32 715 nafar USK raisi, rais o‘rinbosari va komissiya kotiblari lavozimlariga nomzodlar malaka oshirgan edi.
Bugun o‘z ishini boshlagan  2-bosqichda 32 ming nafardan ortiq uchastka saylov komissiyasi raisi, rais o‘rinbosari va kotibligiga nomzodlar reja-grafik asosida bilim va ko‘nikmalarini oshirishlari rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, respublika va hududiy trenerlar tomonidan yuqorida qayd etilgan asosiy kontingentdan tashqari 9 ming nafardan ortiq mahalla fuqarolar yig‘inlari raisi, 9 ming nafardan ortiq profilaktika inspektori, 54 ming nafardan ziyod siyosiy partiyalar kuzatuvchilari uchun ham turli shakllarda malaka oshirish kurslarini tashkil etish rejalashtirilgan. Bunda o‘quvlarning umumiy qamrovi 240 ming nafardan ortiq kontingentni tashkil etishi ko‘zda tutilgan.

Launching the next stage of the training seminars
The second stage of training seminars is starting on July 12 and will proceed up to August 8. The seminars are held in line with the concept of training election commissions staff, approved by the Central Election Commission.
To ensure due preparation for trainings at this stage, experts of the Academy of Public Administration (APA) and Tashkent State University of Law (TSUL) held seminars and trainings concerning the technologies of organizing case-based training sessions on July 5-6.
The aim of the training seminars was improvement of knowledge and skills of national and regional trainers involved in training candidates for members of election commissions, who are chief organizers of the electoral process.
The training seminars were conducted on the basis of a curriculum and training materials developed by a group of experts from the APA and TSUL.
To be noted that from June 7 to June 23, 32,715 candidates for the positions of chairmen, deputy chairmen and secretaries of commissions were trained at district and municipal seminars in all regions of the country.
The second stage of training seminars targets at improving knowledge and skills of more than 32,000 candidates for the positions of chairman, deputy chairman and secretary of the precinct election commission.
In addition, national and regional trainers plan to organize training courses in various formats for the chairmen of more than 9 thousand regional assemblies of citizens, as well as 9 thousand workers of divers fields. The total coverage of the trainings will be more than 240 thousand people.