Ayni kunlarda Shanxay Hamkorlik Tashkiloti Bosh kotibi V.I.Norov boshchiligidagi delegasiya mamlakatimizda mehmon bo‘lib turibdi. Tashrif doirasida qator vazirlik va idora rahbarlari bilan uchrashuvlar tashkil etilishi rejalashtirilgan. Shu munosabat bilan 8 iyul kuni Bosh kotib saylovga tayyorgarlik jarayonlari bilan yaqindan tanish maqsadida Markaziy saylov komissiyasi raisi Z.Nizamxodjayev bilan uchrashdi.
Suhbat avvalida Z.Nizamxodjayev O‘zbekiston va SHHT o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni, jumladan  O‘zbekiston vakillari SHHTning ishtirokchi mamlakatlardagi parlament va prezident saylovlaridagi missiyasida muntazam ishtirok etib kelayotganliklarini yuqori baholab, saylov tizimida amalga oshirilgan islohotlarga alohida to‘xtalib o‘tdi. Xususan, joriy yilda “Saylov qonunchiligi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun qabul qilinganligi, ushbu hujjat bilan bir qator qonunlar qatorida Konstitusiyaga ham o‘zgartirishlar kiritilganligi, shuningdek “O‘zbekiston Respublikasining Saylov kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi yangi qonuni bilan ham saylov tizimiga qator yangiliklar joriy qilinganligi qayd etib o‘tildi.
Ta’kidlanganidek, endilikda saylov komissiyalarining harakatlari va qarorlari ustidan berilgan shikoyatlar faqat sud tomonidan ko‘rib chiqilishi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazish bo‘yicha okrug saylov komissiyasi a’zolari sonini ko‘paytirish, saylov byulleteniga kiritiladigan nomzodlar haqidagi ma’lumotlarni kamaytirish borasidagi qoidalar ham yangi qonunda belgilangan. YeXHT DIIHB missiyasining tavsiyalarini inobatga olgan holda ishlab chiqilgan mazkur qoidalar saylovlarning xalqaro standartlar va zamonaviy tendensiyalar asosida o‘tishini ta’minlashga xizmat qilishi alohida e’tirof etildi. Shuningdek, Markaziy saylov komissiyasi raisi Z.Nizamxodjayev Bosh kotib V.Norov va SHHT kuzatuvchilar missiyasini bo‘lajak prezident saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etishga taklif etdi.
O‘z o‘rnida V.Norov yuqorida qayd etib o‘tilgan o‘zgarishlar va taklifdan mamnun ekanligini bildirar ekan, muhim siyosiy jarayonlarni kuzatishda SHHTga a’zo mamlakatlarning yetakchi ekspertlarini jalb etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi.
Shuningdek, SHHT faoliyati, xususan, Markaziy Osiyo mintaqasini rivojlantirish, xotin-qizlarning jamiyatdagi mavqeini oshirish, Buyuk ipak yo‘li qayta tiklanishini faollashtirish, Xitoyning tashqi siyosati, elektron tijorat bo‘yicha tajribasi xususida ham qisqacha to‘xtalib o‘tdi.
Bosh kotib pandemiya sharoitiga qaramasdan dunyo hamjamiyati saylovlarni demokratik va xavfsiz tarzda o‘tkazishga intilayotganini va bunda jamiyat a’zolarining ham faolligi kuzatilayotganligini alohida e’tirof etdi.
Konstruktiv va samimiy o‘tgan muloqot so‘nggida tomonlar hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlashga kelishib oldilar.

Генеральный секретарь ШОС посетил Центральную избирательную комиссию
В начале беседы Низамходжаев высоко оценил многоплановое сотрудничество между Узбекистаном и ШОС, в том числе регулярное участие узбекских представителей в миссии стран-участников ШОС на парламентских и президентских выборах, и отдельно остановился на реформах в избирательной системе.
В частности, было отмечено, что в этом году был принят Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием избирательного законодательства», а также принят новый закон "О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс Республики Узбекистан", тем самым внося ряд нововведений в избирательную систему.
Было отмечено, что новый законом предусматривается рассматривать жалобы на действия и решения избирательных комиссий исключительно судом, увеличить количество членов окружных избирательных комиссий по проведению президентских выборов Республики Узбекистан, сократить количество информации о кандидатах, включенных в избирательный бюллетень. Было отмечено, что данные правила, разработанные с учетом рекомендаций миссии БДИПЧ ОБСЕ, послужат обеспечению проведения выборов в соответствии с международными стандартами и современными тенденциями. Председатель Центральной избирательной комиссии З. Низамходжаев также пригласил генсека В. Норова и миссию наблюдателей ШОС принять участие в предстоящих президентских выборах в качестве международных наблюдателей.
В свою очередь, В. Норов выразил удовлетворение вышеуказанными изменениями и предложениями, а также проинформировал о проделанной работе по привлечению ведущих экспертов государств-членов ШОС к мониторингу важных политических процессов.
Также кратко остановились на деятельности ШОС, в частности по развитию Центральноазиатского региона, повышению статуса женщин в обществе, активизации восстановления Великого Шелкового пути, внешней политики Китая, опыта электронной коммерции.
Генеральный секретарь подчеркнул, что, несмотря на пандемию, мировое сообщество стремится к демократическим и безопасным выборам и активному участию всех слоев общества.
По окончании конструктивного и сердечного диалога стороны договорились о дальнейшем укреплении сотрудничества.