Сайловларга доир барча тадбирларда хорижий кузатувчилар қатнашиш ҳуқуқига эга
Жорий йилнинг 6 ноябрь куни Марказий сайлов комиссиясининг Халқаро матбуот марказида округ сайлов комиссияси аъзолари иштирокида кузатувчиларнинг сайлов жараёнида тутган ўрни юзасидан семинар-тренинг ташкил этилди.
Видеоконферецалоқа шаклида бўлиб ўтган машғулот  Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Тараққиёт дастури вакили  халқаро эксперт Георгий Бараташвили иштирокида олиб борилди. Унда Марказий сайлов комиссияси аъзоси Гулноза Рахимова, МСК ходимлари ҳамда вилоят студияларида халқаро кузатувчилар билан ҳамкорлик  қилишга масъул бўлган 300 дан ортиқ округ сайлов комиссияси аъзолари иштирок этишди.
Ўқув машғулоти  интерактив усулда ўтказилиб, сайловларда халқаро кузатув инс­титути ва  стандартларнинг аҳамияти, халқаро кузатувчиларнинг мақоми ва ваколатлари,  одоб-аҳлоқ қоидалари, уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари ҳақида батафсил маълумот бериб ўтилди.
Тадбирда таъкидланишича, Марказий сайлов комиссияси шу йилнинг 20 сентябрь куни сайлов кампаниясини эълон қилгач, халқаро ташкилотларга, бир қатор хорижий мамлакатларга сайловни кузатишда иштирок этиш учун Ташқи ишлар вазирлиги орқали таклифнома юборди. Булар, ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, ЕХҲТ парламент Ассамблеяси, Мустаққил давлатлар ҳамдўстлиги Ижроия қўмитаси ва Парламентлараро ассамблеяси, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциацияси,  шунингдек 26 та хорижий мамлакатлар сайлов органлари, чет давлатлар парламенти аъзолари, илмий тадқиқиқот институтлари вакиллари ва бошқалардан иборат.
Бу билан юртимизда сайлов жараёнининг очиқ ва ошкоралигини, Ўзбекистоннинг халқаро ҳужжатлар доирасида олган мажбуриятларига масъуллигини ҳамда умумэътироф этилган демократик тамойилларга содиқлигини намойиш қилди.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 33-моддасига мувофиқ сайловларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир барча тадбирларда хорижий (халқаро) кузатувчилар қатнашиш ҳуқуқига эга.
Шунингдек, Марказий сайлов комиссиясининг 19 сентябрдаги 938-сон қарори билан “Ўзбекистон Республикаси сайловларида хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлардан қатнашадиган кузатувчилар тўғрисида” Низом қабул қилиниб, мамлакатимиз сайловларида хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлардан кузатувчилар фаолияти тартибини белгилаб берди.
Хорижий давлатлар, халқаро ташкилотлар тегишли ҳужжатларни овоз бериш кунидан камида ўн беш кун олдин Ташқи ишлар вазирлигига тақдим этиши лозим, вазирлик эса  кузатувчиларнинг ҳужжатларини илова қилган ҳолда МСКга тақдимнома киритади. МСК беш кунлик муддатда хорижий (халқаро) кузатувчиларни аккредитация қилиш тўғрисида қарор қабул қилади.
Видеоконферецалоқа шаклида бўлиб ўтган машғулот БМТ вакили  ва бошқа мутасаддилар иштирокчиларга халқаро кузатувчилар билан ишлаш тартиб таомиллари ва Ўзбекистон сайлов қонунчилигидаги янгиликлар хусусида батафсил маълумот бердилар.

Иностранные наблюдатели имеют право участвовать во всех мероприятиях по выборам
6 ноября 2019 года в Международном пресс-центре Центральной избирательной комиссии для членов окружных избирательных комиссий был организован семинар-тренинг, посвященный роли наблюдателей в избирательном процессе.
Семинар-тренинг был проведён посредством видеоконференцсвязи с привлечением международного эксперта, представителя Программы Развития Организации Объединенных Наций Георгием Бараташвили.
На мероприятии приняли участие член Центральной избирательной комиссии Гулноза Рахимова, сотрудники ЦИК, а также в региональных студиях более 300 членов окружных избирательных комиссий, ответственных за сотрудничество с международными наблюдателями.
Тренинг проводился в интерактивном режиме с предоставлением подробной информации о значении института международного наблюдения и международных стандартов по наблюдению за выборами, статусе и полномочиях международных наблюдателей, правилах их поведения,  полномочиях и обязанностях наблюдателей.
В ходе мероприятия отмечено, что Центральная избирательная комиссия после объявления избирательной кампании 20 сентября текущего года через Министерство иностранных дел направила приглашения международным организациям и целому ряду зарубежных стран для участия в наблюдении за выборами.
В этом ряду такие международные организации, как Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ, Парламентская Ассамблея ОБСЕ, Исполнительный комитет и Межпарламентская Ассамблея Содружества Независимых Государств, Шанхайская организация сотрудничества, Организация исламского сотрудничества, Всемирная ассоциация избирательных органов, а также 26 зарубежных избирательных органов, парламентарии иностранных государств, представители научно-исследовательских институтов и другие.
Это демонстрирует прозрачность и открытость избирательного процесса в нашей стране, приверженность Узбекистана обязательствам по международным документам и общепризнанным демократическим принципам.
Согласно статье 33 Избирательного кодекса Республики Узбекистан иностранные (международные) наблюдатели имеют право участвовать во всех мероприятиях по подготовке и проведению выборов.
Также Постановлением ЦИК №938 от 19 сентября утверждено Положение «О наблюдателях от иностранных государств и международных организаций, участвующих на выборах Республики Узбекистан», которым регламентируется деятельность международных наблюдателей  на выборах страны.
Иностранные государства и международные организации должны представить соответствующие документы в Министерство иностранных дел не позднее, чем за пятнадцать дней до дня голосования, а министерство внести в ЦИК ходатайство с приложением документов наблюдателей. ЦИК в пятидневный срок принимает постановление об аккредитации иностранных (международных) наблюдателей.
В ходе семинар-тренинга представитель ПРООН и ЦИК представили подробную информацию о процедурах работы с международными наблюдателями и новшествах избирательного законодательства Узбекистана.