Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 72-моддасига мувофиқ жорий йилнинг 8 ноябрь куни Марказий сайлов комиссиясига Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси ҳамда Ўзбекистон Экологик партиясининг раҳбари Қонунчилик палатаси депутатлигига номзодларни рўйхатга олишни илтимос қилиб, Марказий сайлов комиссиясига ариза билан мурожаат этди.
Сайлов кодексига мувофиқ партия томонидан аризага қуйидагилар илова қилинади:
сиёсий партия юқори органининг депутатликка номзодлар кўрсатиш тўғрисидаги қарори;
сиёсий партия юқори органи мажлисининг депутатликка номзодлар кўрсатиш тўғрисидаги баённомаси, унда депутатликка номзоднинг фамилияси, исми, отасининг исми, туғилган санаси, касби, лавозими (машғулотининг тури), иш ва яшаш жойи, партияга мансублиги, шунингдек сайлов округининг номи ва тартиб рақами кўрсатилади;
депутатликка номзоднинг ўз номзоди тегишли сайлов округидан овозга қўйилишига рози эканлиги тўғрисидаги аризаси;
депутатликка номзоднинг, башарти у Қонунчилик палатаси депутати этиб сайлангудек бўлса, эгаллаб турган лавозимидан бўшаш тўғрисидаги аризаси.
Ҳужжатларни тақдим этган шахсга Марказий сайлов комиссияси ҳужжатлар қабул қилиб олинган сана ва вақт кўрсатилган маълумотнома беради. Марказий сайлов комиссияси сиёсий партиялардан депутатликка номзодларни рўйхатга олиш учун ҳужжатларни қабул қилишни рўйхатга олиш муддати тугалланишига етти кун қолганида якунлайди.
Марказий сайлов комиссияси тақдим этилган ҳужжатларни беш кунлик муддат ичида текшириб чиқади ва уларнинг ушбу Кодекс талабларига мувофиқлиги тўғрисида хулоса беради.
Марказий сайлов комиссияси рўйхатга олиш учун тақдим этилган ҳужжатларда аниқланган номувофиқликлар ва ушбу Кодекс талабларидан четга чиқиш ҳоллари тўғрисида тегишли сиёсий партияларнинг раҳбарларига маълум қилади. Сиёсий партия ҳужжатлардаги аниқланган номувофиқликлар ва хатоларни икки кунлик муддатда тузатишга ҳамда уларни Марказий сайлов комиссиясига тақдим этишга ҳақли.

“Milliy Tiklanish” DP of Uzbekistan and Ecological party of Uzbekistan submitted the list of the candidates to CEC
On November 8, 2019, in accordance with the Article 72 of the Election Code of Uzbekistan, by the head of the “Milliy Tiklanish” DP and Ecologic party of Uzbekistan applied to the Central Election Commission a request to register candidates for deputies to the Legislative Chamber of Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
According to the Election Code of Uzbekistan, the followings shall be attached to the application:
decision of the supreme body of the political party on nomination of the candidates;
a protocol of the supreme body of the political party on nomination of candidates for deputy, in which surname, name, patronymic, date of birth, profession, position (type of activity), place of work and residence, party membership as well as the name and sequence number of the constituency shall be indicated;
an application of the candidate for deputy on the consent to run him/her in the respective constituency;
an application for the resignation of a candidate for deputy, if he/she is elected as a deputy of the Legislative Chamber.
The Central Election Commission shall issue a certificate to the person who submitted the documents indicating the date and time of acceptance of the documents.
Central Election Commission shall complete the process of registration of candidates from political parties, seven days before the end of the registration period.
Central Election Commission shall examine the submitted documents within five days and make a conclusion on their conformity with the requirements of the present Code.
The Central Election Commission shall inform the heads of the respective political parties of the revealed discrepancies and deviations from the requirements of the present Code in the documents submitted for registration. The political party shall have the right to correct the revealed discrepancies and errors in the documents within two days and submit them to the Central Election Commission.