Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 72-моддасига мувофиқ жорий йилнинг 8 ноябрь куни Марказий сайлов комиссиясига Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси ҳамда Ўзбекистон Экологик партиясининг раҳбари Қонунчилик палатаси депутатлигига номзодларни рўйхатга олишни илтимос қилиб, Марказий сайлов комиссиясига ариза билан мурожаат этди.
Сайлов кодексига мувофиқ партия томонидан аризага қуйидагилар илова қилинади:
сиёсий партия юқори органининг депутатликка номзодлар кўрсатиш тўғрисидаги қарори;
сиёсий партия юқори органи мажлисининг депутатликка номзодлар кўрсатиш тўғрисидаги баённомаси, унда депутатликка номзоднинг фамилияси, исми, отасининг исми, туғилган санаси, касби, лавозими (машғулотининг тури), иш ва яшаш жойи, партияга мансублиги, шунингдек сайлов округининг номи ва тартиб рақами кўрсатилади;
депутатликка номзоднинг ўз номзоди тегишли сайлов округидан овозга қўйилишига рози эканлиги тўғрисидаги аризаси;
депутатликка номзоднинг, башарти у Қонунчилик палатаси депутати этиб сайлангудек бўлса, эгаллаб турган лавозимидан бўшаш тўғрисидаги аризаси.
Ҳужжатларни тақдим этган шахсга Марказий сайлов комиссияси ҳужжатлар қабул қилиб олинган сана ва вақт кўрсатилган маълумотнома беради. Марказий сайлов комиссияси сиёсий партиялардан депутатликка номзодларни рўйхатга олиш учун ҳужжатларни қабул қилишни рўйхатга олиш муддати тугалланишига етти кун қолганида якунлайди.
Марказий сайлов комиссияси тақдим этилган ҳужжатларни беш кунлик муддат ичида текшириб чиқади ва уларнинг ушбу Кодекс талабларига мувофиқлиги тўғрисида хулоса беради.
Марказий сайлов комиссияси рўйхатга олиш учун тақдим этилган ҳужжатларда аниқланган номувофиқликлар ва ушбу Кодекс талабларидан четга чиқиш ҳоллари тўғрисида тегишли сиёсий партияларнинг раҳбарларига маълум қилади. Сиёсий партия ҳужжатлардаги аниқланган номувофиқликлар ва хатоларни икки кунлик муддатда тузатишга ҳамда уларни Марказий сайлов комиссиясига тақдим этишга ҳақли.

ДП "Миллий тикланиш" и Экологическая партия Узбекистана представили списки своих кандидатов
В соответствии со статьей 72 избирательного кодекса Узбекистана, 8 ноября этого года, руководители демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» и Экологической партии Узбекистана обратились с заявлением в центральную избирательную комиссию, с просьбой зарегистрировать кандидатов в депутаты в Законодательную палату.
Согласно Избирательному кодексу к заявлению партии прилагается: решение высшего органа политической партии о выдвижении кандидатов в депутаты, протокол заседания высшего органа политической партии о выдвижении кандидатов в депутаты, в котором указывается фамилия, имя, отчество кандидата в депутаты, дата рождения, профессия, должность( род занятий), место работы и жительства, партийность, а также наименование и номер избирательного округа, заявление кандидата в депутаты о согласии баллотироваться по соответствующему избирательному округу; заявление кандидата в депутаты об освобождении от занимаемой должности в случае избрания его депутатом Законодательной палаты. Лицу, представившему документы, Центральная избирательная комиссия выдает справку, в которой указывается дата и время принятия документов. прием документов от политических партий для регистрации кандидатов в депутаты Центральная избирательная комиссия завершает за 7 дней до окончания срока регистрации.
Центризбирком в пятидневный срок проверяет и дает заключения о соответствии представленных документов требованиям избирательного кодекса. О выявленных несоответствиях и отклонениях от требований Кодекса в представленных к регистрации документах ЦИК сообщает руководителям соответствующих политических партий. Политическая партия вправе в двухдневный срок исправить выявленные несоответствия и ошибки в документах и представить их в Центральную избирательную комиссию.