Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги кенгайтирилган мажлиси бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 19 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги кенгайтирилган мажлиси бўлиб ўтди.
Видеоконференц алоқа шаклида ўтказилган мажлисда Марказий сайлов комиссиясининг аъзолари ва масъул ходимлари, округ сайлов комиссиялари раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши,  барча вилоятлар ҳокимликлари, жамоат ташкилотлари, жумладан,  сиёсий партиялар, оммавий ахборот воситалари  вакиллари иштирок этди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатаси депутатлигига номзодлар рўйхатидан чиқариш, Парламент қуйи палатаси депутати А. Қирғизбоевнинг ваколатини муддатидан олдин тугатиш, Оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш,  Франция Республикасида очилган сайлов участкалари фаолиятини ташкил этиш масаллари кўриб чиқилди. Шу билан бирга Халқаро матбуот маркази Қашқадарё вилояти бўлимининг сайлов жараёнига тайёргарлиги ҳақидаги ахбороти эшитилди.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 42-моддасига мувофиқ сиёсий партия Марказий сайлов комиссиясига партия томонидан кўрсатилган номзодини номзодлар рўйхатидан чиқариш ҳақида мурожаат қилиши мумкин.
Марказий сайлов комиссияси йиғилишида Ўзбекистон Экологик партияси томонидан 79-Жарқўрғон сайлов округидан номзод этиб кўрсатилган С.Халиковни, Ўзбекистон “Адолат” СДП томонидан 4-Амударё сайлов округидан номзод этиб кўрсатилган З.Зиядуллаевни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига номзодлар рўйхатидан чиқариш тўғрисидаги мурожаатлари кўриб чиқилди.
Шу муносабат билан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига 79-Жарқўрғон сайлов округидан номзод этиб кўрсатилган С.Халиков ва 4-Амударё сайлов округидан номзод этиб кўрсатилган З.Зиядуллаевлар Қонунчилик палатаси депутатлигига номзодлар рўйхатидан чиқарилди.
Кун тартибидан ўрин олган яна бир масала - Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг депутати А.Кирғизбоев Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Давлат тилини ривожлантириш департаментининг мудири этиб тайинланганлги, шу муносабат билан берган ўз аризасига мувофиқ унинг депутатлик ваколатини муддатидан илгари тугатиш ҳақидаги масала ҳам Марказий сайлов комиссияси томонидан кўриб чиқилиб, қарор бир овоздан маъқулланди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва вилоят туман ҳамда шаҳар Кенгашларига жорий йил 22 декабрда бўлиб ўтадиган сайлов мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётида муҳим аҳамиятга эга. Мазкур тадбирга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнларини ёритиш оммавий ахборот воситалари зиммасига катта масъулият юклайди. Кун тартибидан жой олган учинчи масала, айнан маҳаллий ва хорижий ОАВ вакилларини аккредитациядан ўтказишга бағишланди.
Марказий сайлов комиссияси томонидан сайлов кампаниясини ёритиш юзасидан мамлакатимиз ва чет эл журналистларидан яна бир гуруҳи аккредитациядан ўтказилди. Маълумот ўрнида қайд этиш лозим, шу кунга қадар МСК томонидан 225 дан зиёд маҳаллий ҳамда 60 дан зиёд халқаро журналистлар аккредитациядан ўтказилган.
Мажлисда Франция Республикасида очилган сайлов участкалари фаолиятини ташкил этиш юзасидан Ўзбекистоннинг Франциядаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Сардор Рустамбоев билан тўғридан тўғри алоқа ўрнатилди.
Тадбир давомида элчи  томонидан такидланганидек,  Марказий сайлов комиссиясининг “Сайлов қонунчилиги тарғиботи ойлигини ташкил этиш ва ўтказиш тўғрисида” ги қарорига мувофиқ фуқаролар, меҳнат жамоалари, турли таълим даргоҳлари ҳамда ёшлар ўртасида бир қатор учрашувлар ўтказилмоқда.
Сайловчиларнинг овоз беришлари учун барча шароитлар яратилмоқда. Бунинг учун сайлов участкаси тузилди. Сайлов кодексига мувофиқ элчихона томонидан мазкур сайловларда иштирок этиш истагини билдирган фуқароларнинг сайловчилар рўйхатини тузиш бошланган.  Ушбу муҳим сиёсий жараёнга оид маълумотлар билан танишиш истагида бўлган Ўзбекистоннинг Франциядаги фуқаролари эндиликда элчихонанинг расмий веб-сайтига кириб, сайлов қонунчилигидаги янгиликлар, овоз бериш манзили ва куни, вақти ҳамда бошқа кўплаб ахборотларни олишлари мумкин.
Яна бир қулайлик: сайловчи олдиндан электрон рўйхатдан ўрин олиши учун қуйидаги. http://saylov.mfa.uz/ орқали  мурожаат қилиш  имкониятига эга бўлади.
- “Маълумот ўрнида шуни айтиш жоизки, хозирги кунда Европанинг нуфузли давлатларидан бири Франциядаги Ўзбекистон Республикасининг дипломатик ваколатхона ва консуллик муассасаларида 398 нафар фуқаролар доимий ёки вақтинчалик рўйхатдан ўтганлар. Улар асосан Парижда ёки унга яқин бўлган ҳудудларда истиқомат қилишади. Биз уларга мамлакатимизда 22 декабрь бўлиб ўтадиган сайловлар ҳақида кенг тушунтириш бераяпмиз ва тарғибот ишларини олиб бораяпмиз. Бу ердаги Ватандошларимиз ҳам сайлов жараёнига жуда катта қизиқиш билан қарамоқдалар. Албатта уларнинг сайловда ўзлари хоҳлаган номзодган эркин овоз беришларини таъминлаш бўйича барча шарт шароитларни яратиб берамиз. Париж шаҳрида жойлашган Ўзбекистон Республикаси элчихонасида 1та сайлов участкаси ташкил этилган” деди Ўзбекистоннинг Франциядаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Сардор Рустамбоев.
Халқаро матбуот маркази Қашқадарё вилояти бўлимининг сайлов жараёнига тайёргарлиги ҳақидаги ахбороти тингланди.
Марказий сайлов комиссиясининг Халқаро матбуот маркази Қашқадарё вилоят бўлими томонидан бугунги кунга қадар ўтказилган  900 дан зиёд тарғибот тадбири маҳаллий ва республика ОАВ орқали кенг ёритилган. Қарши телерадиоканалида 7 та, Қашқадарё вилоят телерадиокомпаниясида 32 та ролик, 18 та кўрсатув, 15 та эшиттириш ва 90 маротаба информацион дастурларида лавҳалар эфирга узатилган. “Қашқадарё” газетаси, шаҳар ва туман ижтимоий-сиёсий газеталари орқали 145 дан зиёд материаллар эълон қилинган.

On November 19, the next expanded meeting of the Central Election Commission was held. The meeting was held in the form of video conferencing, and it was attended by the members and senior officials of the Central Election Commission, heads of district election commissions, representatives of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, khokimiyats of regions and the city of Tashkent, as well as political parties and the mass media.
The agenda included several issues related to the removal of the status of candidate for deputies to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the early termination of powers of the deputy of the lower Chamber of the parliament A. Kirgizbayev, the accreditation of mass media representatives, as well as the organization of polling stations in the French Republic. During the meeting, the report on preparations for the upcoming elections of the Kashkadarya regional branch of the International Press Center was also heard.
In accordance with article 42 of the Election Code of the Republic of Uzbekistan, the Central Election Commission considered the issue of canceling the registration of candidates for deputies to the Legislative Chamber: S. Khalikov from the Ecological Party of Uzbekistan in the Dzharkurgan constituency No. 79 and Z. Ziyadullaev from the SDPU "Adolat" in the Amudarya constituency Number 4.
During the extended meeting, the issue of early termination of powers of the deputy of the Legislative Chamber A. Kirgizbaev was also considered in connection with his appointment to the post of head of the State Language Development Department of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
During the videoconference with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the French Republic, Sardor Rustambaev, the issues of the organization of the activity of polling stations in France were considered.
It is noted that now all conditions are created for voters. A polling station has been formed. In accordance with the Election Code, the embassy has begun compiling lists of voters who wish to participate in these elections. Citizens of Uzbekistan who are interested in receiving information about this important political process can now visit the official website of the embassy and find out all the necessary news, messages about the venue, date, time and much more.
It should be noted that citizens who are abroad can electronically apply, via http://saylov.mfa.uz website, to foreign polling stations for inclusion in voter lists.
- It is worth noting that at the moment in France registered 398 citizens who entered the consular registration in diplomatic and consular institutions. They mainly live in Paris and its surrounding territories. Among them, explanatory work is being carried out to inform about the course of the election campaign and the upcoming parliamentary elections. Our compatriots show great interest and are very responsible for participating in the elections. We will create all conditions so that all conditions are created for the free expression of the will of our citizens. For this, a polling station has already been formed at the Embassy of Uzbekistan in Paris, Sardor Rustambaev noted.
At the end of the event, the information of the Kashkadarya regional branch of the International Press Center on preparations for the election was heard. More than 900 events of the CEC International Press Center have been covered by local and Republican media until today. 7 programs were covered on regional television, where 32 videos were also regularly broadcasted. Already covered 15 programs, 90 reports on the upcoming voting. 145 articles and materials were published in the regional print media.