Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигининг (МДҲ) Ижроия қўмитаси узоқ муддатли кузатувчилар миссияси ўз ишини бошлади.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси таклифига биноан МДҲ Ижроия қўмитаси кузатувчилари миссияси 2019 йилнинг 22 декабрида бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашлари сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнини кузатиб боради.
Марказий сайлов комиссиясида Кузатувчилар миссияси аъзолари билан учрашув бўлиб ўтди. Марказий сайлов комиссияси раиси М. Абдусаломов экспертларга жорий йил бўлиб ўтадиган парламент сайловлари “Янги Ўзбекистон - янги сайловлар” шиори остида ташкил этилаётганлигини, хусусан, сайлов комиссиялари аъзоларининг сайлов қонунчилиги ҳақидаги назарий билимлари ва амалий тажрибасини ошириш, сайлов жараёнига замонавий АКТни жорий этиш, сайлов қонунчилигини тарғиб қилиш ойлигини ташкил қилиш ва ўтказиш, сиёсий тадбирларда ёшларнинг фаоллигини, хотин-қизларнинг сайловлардаги ролини кучайтириш, имконияти чекланган фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилган ишларга тўхталиб ўтди.
Айтилганидек, кодексга мувофиқ Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказиш учун 150 та ҳудудий сайлов округи, 10260 та сайлов участкаси тузилди. Барча амалий ишлар замирида сайловларни тенглик принципи асосида, шаффоф ўтказиш мақсади ётади. Жорий йил сайловларда 20 миллион 500 минг нафардан зиёд фуқаронинг овоз беришда қатнашиши кутилмоқда. Мулоқот давомида шу каби кўплаб мисоллар келтирилди.
Учрашув давомида таъкидланганидек, МДҲ кузатувчилари фаолиятини мувофиқлаштириш учун Тошкент шаҳрида миссиянинг штаби иш бошлайди ва кузатувларни ташкил этиш билан боғлиқ барча тадбирларни ўтказади. Миссия штаби вазифаларига сайлов жараёни бориши ҳақида материалларни тўплаш, уларга ишлов бериш ва таҳлил қилиш, сайлов қонунчилигини ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш ва телевизион дастурлар ҳамда босма ОАВда чиқаётган сайловга оид материалларни мониторинг қилиш киради.
Шу ўринда халқаро кузатувчилар фаолиятига оид ҳужжатларга тўхталиб ўтадиган бўлсак энг аввало “Инсон ҳуқуқлари Умумжаҳон декларацияси”, Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги Халқаро пакт ва бошқа бир қатор халқаро ҳужжатларни киритиш мумкин. Шунингдек, халқаро кузатувчиларнинг мақоми ва ваколатини белгилаш юзасидан тавсиялар Бирлашган миллатлар ташкилоти томонидан 2005 йилда қабул қилинган Сайловлар устидан халқаро кузатиш принциплари декларациясида берилган. Унга мувофиқ, халқаро кузатув сайлов ўтказилаётган мамлакат аҳолисининг манфаатларини, шу билан бирга, халқаро ҳамжамият манфаатларини кўзлаган ҳолда амалга оширилади.
Кузатув сайлов жараёнига қаратилган бўлиб, овоз бериш натижаларига ўз таъсирини ўтказиши мумкин эмас. Бундан ташқари, кузатувчилар, уларни қабул қилган тегишли мамлакат қонунларини ва сайлов жараёнини бошқариш учун масъул бўлган идораларни ҳурмат қилишлари кераклиги халқаро ҳужжатда аниқ белгилаб қўйилган.
2002 йил Кишинёв шаҳрида МДҲга аъзо бўлган давлатларда Демократик сайлов, сайлов ҳуқуқлари ва эркинликлари стандартлари тўғрисидаги Конвенция қабул қилинган. Ушбу ҳужжат сайлов соҳасидаги кузатув ва халқаро ҳамкорликни таъминлаш учун халқаро ҳуқуқий ҳужжат ҳисобланади. Айтиш лозимки, сайловларда халқаро кузатувга оид қоидаларнинг бевосита миллий қонунчиликда акс эттирилганлиги, Ўзбекистонда сайлов тизимининг очиқ, ошкора ва демократик тамойилларга тўла мос келишини яққол кўрсатади.
Таъкидлаш лозимки, юртимизда ўтказиладиган сайловларда дунёнинг турли мамлакатларидан кузатувчиларнинг келиб иштирок этиши, сайловларни сифат жиҳатдан юқори босқичга кўтаришда, сайлов жараёнининг очиқ ва ошкоралиги, фуқароларнинг сайлаш ва сайланиш ҳуқуқидан тенг ва эркин фойдаланишлари учун Ўзбекистонда яратилган шароитлар ҳақида бутун дунё ҳамжамиятини холис хабардор этишда ижобий самара беради.

Миссия наблюдателей СНГ прибыла в Узбекистан
По приглашению ЦИК Узбекистана в нашу страну прибыли наблюдатели от Содружества Независимых Государств, которые будут наблюдать за подготовкой и проведением выборов в Законодательную палату, областные, районные и городские кенгаши народных депутатов 22 декабря 2019 года.
В Центральной избирательной комиссии прошли встречи с миссией наблюдателей, в ходе которой председатель ЦИК М.Абдусаломов отметил, что лейтмотив предстоящих выборов "Новый Узбекистан - новые выборы", внедрение современных избирательных технологий в области ИКТ, существенно повысил уровень практических и теоретических знаний членов избирательных комиссий. Отмечалось, что вся предвыборная агитация проводится, что называется в новом формате, значительно увеличился объём активного участия молодых людей, женщин в политических процессах, обеспечена реализация избирательных прав для лиц с ограниченными возможностями. Роль зашла и об обновлении веб-сайта Центральной избирательной комиссии, как по форме, так и по содержанию.
Подчёркивалось, что в соответствии с избирательным кодексом образовано 150 территориальных и 10 260 избирательных участков. Беспристрастность и открытость остаются главными критериями предстоящих выборов. В которых ожидается участие свыше 20 с половиной миллионов человек.
Отмечалось, что штаб-квартира миссии координируя деятельность наблюдателей от СНГ, намерена принять участие во всех этапах избирательного процесса. А это - сбор, обработка, анализ материалов избирательной кампании, действующего избирательного законодательства, а также мониторинг деятельности СМИ по освещению выборов.
Деятельность миссии в первую очередь основывается на международных актах, регулирующих деятельность наблюдателей и прежде всего на Всеобщию декларацию прав человека. Рекомендации о статусе наблюдателя также содержатся в декларации ООН от 2005 года. Согласно данной декларации, наблюдение за выборами осуществляется в интересах граждан страны и в интересах международного сообщества.
Деятельность наблюдателей никоим образом не влияет на результаты голосования. В документе четко отмечено, что наблюдатели действуют в рамках правового поля принимающей стороны.
Конвенция о демократических стандартах в выборах избирательных прав и свобод граждан в государствах-участниках СНГ (7 октября 2002 года г. Кишинев) документ регулирующий данные вопросы. Международные стандарты являются основой для реформирования национального избирательного законодательства.
Следует подчеркнуть, что присутствие наблюдателей из разных стран окажет положительное влияние на повышение качества выборов, беспристрастно информируя международное сообщество об условиях, созданных в Узбекистане для открытого и прозрачного избирательного процесса, равного и свободного доступа граждан, на право избирать и быть избранным.