Фарғона вилояти ҳокими сайловлар ҳақида муносабат билдирди
Фарғона вилояти ҳокими Шуҳрат Ғаниев Марғилон шаҳридаги 32-умумтаълим мактабида жойлашган 630–сайлов участкасида овоз берди.
Ҳар қандай демократик давлатда сайловлар муҳим сиёсий воқеа ҳисобланади. Давлат ҳокимияти органларини сайлов орқали шакллантириш - мамлакатдаги конституциявий тузумнинг демократия тамойилларига асосланганлигини намоён этувчи кўрсаткичларидан биридир. Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Сайлов кодекси ишлаб чиқилиб, қабул қилинди. Жорий сайловларнинг аввалгилардан энг муҳим фарқли жиҳатларидан бири ҳам шунда – сайловларнинг илк бор янги Сайлов кодекси асосида ўтказилишида.
Бугун Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий кенгашлар бўлиб ўтаётган сайловда ҳар бир фуқаро ўзининг конституциявий ҳуқуқидан фойдаланиб, ўзи танлаган номзодлар учун овоз бермоқда. Фарғона вилояти ҳокими Ш. Ғаниев ҳам эрта тонгда ўзининг ҳудудидаги сайлов участкасига оила аъзолари билан келиб, муносиб номзодлар учун овоз берди.
Шу ерда вилоят ҳокими нуронийлар, илк марта овоз бераётган ёшлар билан бугун ўтказилаётган сайловлар ҳақида суҳбатлашди.
– Сайловларда одамларимизнинг кайфияти аъло даражада, – дейди вилоят ҳокими. – Ҳозирда вилоятимизда кўплаб халқаро ташкилот вакиллари ва кузатувчилар иш олиб боряпти. Ўзбекистоннинг янги тараққиёт босқичида янги сайловларни қандай ўтишини барча қизиқиш билан қараб турибди. Албатта бу жараён вилоятимизда фаоллик ва қонунчилик талаблари асосида ўтади.

Хоким Ферганской области Шухрат Ганиев проголосовал на избирательном участке № 630, расположенном в 32-й средней школе в Маргилане. В любом демократическом Государстве выборы являются важным политическим событием.
Формировании через выборов Государственных органов являются одним из показателей конституционного строя в стране, основанного на принципах демократии.
По инициативе главы нашего государства был разработан и принят Избирательный кодекс. Одно из наиболее важных различий между текущими выборами и предыдущими выборами заключается в том, что они впервые проводятся в соответствии с новым Избирательным кодексом.
Сегодня, на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные советы каждый гражданин использует свое конституционное право голосовать за выбранных им кандидатов.
Хоким Ферганской области Ш. Ганиев также рано утром пришел с членами семьи на избирательный участок в своем районе, чтобы проголосовать за подходящих кандидатов.
Здесь хоким области пообщался с пожилыми, молодежью проголосовавшихся впервые.
- На выборах настроение нашего народа приподнятое, - говорит Ш.Ганиев. - В настоящее время в нашем области работают многие международные организации и наблюдатели. Все с большим интересом наблюдают за проведением выборов в Узбекистане на новом этапе развития. Безусловно, этот процесс проводится в регионе на основе требований законодательства.