Жорий йилнинг 17 январь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Йиғилишни Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов олиб борди.
Мажлис кун тартибидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати аъзоларини рўйхатга олиш ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатаси ҳамда Сенатининг биринчи мажлисларини чақиришга оид масалалар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексига мувофиқ, Сенат аъзоларининг сайлови Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайланганидан кейин бир ойдан кечиктирмай ўтказилади.
Марказий сайлов комиссияси Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесига, маҳаллий Кенгашларга сайлов якунлари эълон қилинганидан кейин Сенат аъзоларини сайлаш учун қўшма мажлислар ўтказилишини эълон қилади.
Ушбу қоидаларга мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати аъзолари сайлови бўйича Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар, туманлар ва шаҳарлар давлат ҳокимияти вакиллик органлари депутатларининг қўшма мажлислари 2020 йилнинг 16-17 январь кунлари ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексига мувофиқ, Марказий сайлов комиссияси қўшма мажлисларнинг баённомалари асосида Сенат аъзоларини рўйхатга олади. Рўйхатга олишдан кейин уларга гувоҳнома ва кўкрак нишонларини топширади.
Мажлисда 2020 йил 16-17 январь кунлари Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенатига ўтказилган сайлов якунлари тўғрисидаги Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, маҳаллий Кенгашлар депутатларининг қўшма мажлислари баённомаларига асосан Олий Мажлис Сенати аъзолари рўйхатга олинди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатаси ҳамда Сенатининг биринчи мажлиларини чақиришга оид масала ҳам кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 81-моддасига ва Сайлов кодексининг 14-моддасига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатининг биринчи мажлислари Марказий сайлов комиссияси томонидан чақирилади.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ҳамда Сенатининг биринчи мажлислари 2020 йил 20 январь куни Тошкент шаҳрида чақирилиши белгиланди.

Члены Саната прошли регистрацию
17 января текущего года прошло очередное заседание Центральной избирательной комиссии. Заседание вел председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов
На заседании были обсуждены вопросы, связанные с регистрацией членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и созывом первых заседаний Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В соответствии с Избирательным кодексом Республики Узбекистан, выборы в члены Сената проводятся не позднее одного месяца после избрания депутатов в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан и местные Кенгаши.
Центральная избирательная комиссия объявит о проведении совместных заседаний для избрания членов Сената после объявления итоогов выборов в депутаты в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан и местные Кенгаши.
В соответствии с этими правилами, 16-17 января 2020 года состоялись совместные заседания депутатов Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, представительных органов государственной власти с областей, районов и городов по выборам членов в Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В соответствии с Избирательным кодексом Республики Узбекистан, Центральная избирательная комиссия проведет регистрацию членов Сената на основании протоколов совместных заседаний. После регистрации им будет выдан сертификат и нагрудный значок.
На заседании прошла регистрация членов Сената Олий Мажлиса на основании протоколов совместных заседаний депутатов Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан и местных Кенгашей по итогам выборов в Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, проведенных 16-17 января 2020 года.
На собрании был рассмотрен вопрос о созыве первых заседаний Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В соответствии со статьей 81 Конституции Республики Узбекистан и статьей 14 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, первые заседания Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан созываются Центральной избирательной комиссией.
Первое заседание Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан назначено на 20 января 2020 года в Ташкенте.