2009 йил 29 декабр Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлигига сайлов
2009 йил 29 декабр куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлигига сайловлар бўлиб ўтди.
Марказий сайлов комиссияси текшириш якунларига кўра ва Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига сайлов тўғрисида”ги қонунининг 26-моддасига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлигига 517 номзодни, шу жумладан, Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партиясидан 123, Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партиясидан 125, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати - Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан 135, Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан 134 номзодни рўйхатга олиш тўғрисида қарор қабул қилди.
Сайловчилар рўйхатига киритилган 17 миллион 215 минг 700 фуқародан 15 миллион 108 минг 950 нафар сайловчи иштирок этди ва бу сайловчилар умумий сонининг 87,8 фоизни ташкил этди.
Овоз беришда барча 135 та сайлов округида рўйхатга киритилган сайловчиларнинг 33 фоизидан ортиғи иштирок этди ва сайлов қонунчилигига мувофиқ уларда сайлов ўтган, деб ҳисобланади. Овоз бериш натижаларига кўра, 96 та сайлов округида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари сайланди. Уларнинг 33 нафари - Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати - Ўзбекистон Либерал демократик партиясидан, 25 нафари - Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партиясидан, 22 нафари - Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан ва 16 нафари - Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партиясидан. Сайланган 96 нафар депутатнинг 19 нафари ѐки 19,8 фоизи хотин-қизлардир.
2009 йил 27 декабрда бўлиб ўтган овоз бериш натижаларига кўра 135 та сайлов округларидан 39 тасида Қонунчилик палатаси депутатлигига номзодларнинг биронтаси ҳам сайланиш учун етарли миқдорда овоз тўплай олмаган. 2010 йил 10 январда такрорий овоз беришни ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинди. Сайлов қонунчилигига биноан, такрорий овоз бериш 39 та сайлов округининг ҳар бирида асосий сайловда сайловчиларнинг энг кўп овозини олган икки нафар депутатликка номзод бўйича ўтказилди. Ушбу округларда сайловчилар рўйхатига фамилиялари киритилган 4 миллион 969 минг 547 сайловчининг 3 миллион 960 минг нафари ѐки 79,7 фоизи такрорий овоз беришда қатнашди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига депутатлар сайлови якунларига кўра 150 нафар, маҳаллий Кенгашларга 6124 нафар депутат сайланди. Шу жумладан, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати - Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан 53 нафар, Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан 32 нафар, Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партиясидан 31 нафар, Ўзбекистон “Адолат” социал демократик партиясидан 19 нафар депутат сайланди. 15 нафар депутат Ўзбекистон Экологик ҳаракатининг вакилларидир. Сайланган 150 депутатнинг 33 нафари ѐки 22 фоизи хотин-қизлардир. Сайланган депутатларнинг 47 нафари ѐки 31,3 фоизи илгари Қонунчилик палатаси депутати бўлган.
Олий мажлис Сенатининг 84 нафар аъзоси 2010 йилнинг 20-22 январида сайлов қонунчилигига тўла мос ҳолда яширин овоз бериш йўли билан ўтказилган Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенеси, вилоят, туман ва шаҳар давлат ҳокимияти вакиллик органлари депутатларининг тегишли қўшма мажлисларида сайланди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2010 йил 22 январдаги Фармони билан жамиятимизнинг турли жабҳаларида фаолият кўрсатаѐтган катта амалий тажрибага эга бўлган ҳамда алоҳида хизмат кўрсатган юртдошларимиз орасидан 16 нафари Сенат аъзоси этиб тайинланди.
Сайловда 36 давлат ва тўртта халқаро ташкилотдан 270 дан зиѐд кузатувчи иштирок этди. Жумладан, Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бюросидан - 13 нафар, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ижроия Қўмитасидан - 84 нафар, Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотидан - 5 нафар ва Ислом Конференцияси Ташкилотидан 7 нафар вакил қатнашди. Бундан ташқари, Қонунчилик палатасига сайловда ўз номзодларини кўрсатган сиѐсий партияларнинг 30 минг нафардан ортиқ кузатувчиси ва 30 минг нафар ваколатли вакили иштирок этди.
Сайлов жараѐнларини 500 дан ортиқ мамлакатимиз ва 200 дан зиѐд хорижий оммавий ахборот воситалари ѐритиб борди.

Parliamentary elections on December 29, 2009
According to the results of the inspection and in accordance with Article 26 of the Law on Elections to the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Central Election Commission has adopted resolution on registration of 517 candidates for deputies to Legislative Chamber of Oliy Majlis, in particular 123 candidates from “Adolat” Social Democratic Party of Uzbekistan, 125 from the “Milliy Tiklanish” Democratic Party,135 from the Movements of Entrepreneurs and Businessmen - Liberal Democratic Party of Uzbekistan and 134 from the People's Democratic Party of Uzbekistan.
15,108,950 voters from 17 million 215,700 citizens who included to the voter list attended in elections which is 87.8% of the total number of voters.
More than 33% of the registered voters in all 135 constituencies participated in the voting and according to the electoral legislation, the elections considered as have been held. According to the results of the elections, deputies were elected in 96 constituencies. 33 of them are from the Movement of Entrepreneurs and Businessmen - Liberal Democratic Party of Uzbekistan, 25 - the Democratic Party of Uzbekistan "Milliy Tiklanish", 22 - the People's Democratic Party of Uzbekistan, and 16 - the Social Democratic Party of Uzbekistan "Adolat". 96 from the elected deputies, 19 of them or 19.8 percent are women.
As of December 27, 2009, in 39 of the 135 constituencies, none of the candidates for the Legislative Chamber was able to collect enough votes to stand for election. On January 10, 2010 it was decided to hold a re-election. According to the election legislation, the second round of voting was held in each of the 39 constituencies by two candidate candidates who received the largest number of votes in the main election. In these constituencies, 3 million 960 thousand or 79.7 percent of the 4 million 969 thousand 547 voters whose names were included in the voter lists participated in the repeat voting.
According to the results of the elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan 150 candidates were elected, and 6,124 deputies were elected to local Kengashes.
In particular, 53 deputies from the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, 32 from the People's Democratic Party of Uzbekistan, 31 from the Democratic Party of Uzbekistan “Milliy Tiklanish” were elected, and 19 deputies from the Social Democratic Party of Uzbekistan “Adolat”. 15 deputies are representatives of the Ecological Movement of Uzbekistan. 33 deputies or 22 % from 150 elected deputies are women. 47 or 31.3% of the voted candidates were the deputies of the Legislative Chamber.
84 members of the Senate of the Oliy Majlis were elected at the respective joint meetings of the deputies of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, representative bodies of provincial, district and city government held on January 20-22, 2010 in full compliance with the electoral legislation. By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan on January 22, 2010, 16 of our compatriots, who have extensive practical experience and special services in various spheres of society, have been appointed members of the Senate.
More than 270 observers from 36 countries and 4 international organizations participated in the elections. In particular, 13 representatives from the Bureau for Democratic Institutions and Human Rights of the Organization for Security and Cooperation in Europe, 84 from the Executive Committee of the Commonwealth of Independent States, 5 from the Shanghai Cooperation Organization, and 7 from the Organization of the Islamic Conference. In addition, more than 30,000 observers and 30,000 authorized representatives of political parties nominated candidates for the Legislative Chamber.