Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi
15-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi kengaytirilgan majlisi bo‘lib o‘tdi.
Videokonferens aloqa shaklida o‘tkazilgan majlisda Markaziy saylov komissiyasining a’zolari va mas’ul xodimlari bilan birga okrug saylov komissiyalari rahbarlari, tegishli vazirlik va idoralar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, barcha viloyatlar hokimliklari, jamoat tashkilotlari, jumladan, siyosiy partiyalar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Markaziy saylov komissiyasi Raisi M.Abdusalomov 2019-yil 22-dekabr kuni bo‘ladigan saylovlarga tayyorgarlik ishlari Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tasdiqlangan “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlari saylovlariga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha asosiy tadbirlar dasturi”ga binoan izchillik bilan davom ettirlayotgani alohida ta’kidladi. Bunda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalar muhim omil bo‘layotir.
Majlisda Qonunchilik palatasi deputatligiga nomzodlarni ro‘yxatga olish hamda Markaziy saylov komissiyaning shu yil 11-oktabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida Saylov qonunchiligi targ‘iboti oyligini tashkil etish va o‘tkazish to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan vazifalarning ijrosiga doir masalalar ko‘rib chiqildi.
Qonunchilik palatasi deputatligiga bo‘ladigan saylovda ishtirok etishga ijozat berilgan jami beshta siyosiy partiya qonunda belgilangan muddatlarda o‘zining qurultoy va s’ezdlarini o‘tkazdi. Mazkur tadbirlarda partiyalar tomonidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi 150 deputatlik o‘rni uchun har bir partiyadan 150 nomzod ko‘rsatildi.
Shundan so‘ng, siyosiy partiyalarning rahbarlari deputatlikka nomzodlarni ro‘yxatga olishni so‘rab, Markaziy saylov komissiyasiga murojaat qildi. Markaziy saylov komissiyasi ekspertlari tomonidan deputatlikka nomzodlarni ro‘yxatga olish uchun taqdim etilgan hujjatlarning qonunchilikka muvofiqligi Saylov kodeksida belgilangan muddatlarda sinchiklab tekshirib chiqildi.
Ta’kidlandiki, siyosiy partiyalar tomonidan Qonunchilik palatasi deputatligiga nomzodlarni ko‘rsatish bo‘yicha barcha tadbirlar qonunchilik talablariga qat’iy muvofiq holda, oshkoralik va ochiqlik muhitida amalga oshirilgan.
Markaziy saylov komissiyasi O‘zbekiston Respublikasining Saylov kodeksining 14-moddasiga muvofiq va hujjatlarni tekshirish yakunlariga ko‘ra, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston liberal-demokratik partiyasi, O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi, O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi, O‘zbekiston Ekologik partiyasi tomonidan ko‘rsatilgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatligiga nomzodlarni ro‘yxatga olish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Har bir partiyadan 150 nafardan ro‘yxatga olingan jami 750 nomzodning barchasi oliy ma’lumotli. Shulardan 310 nafari yoki 41,3 foizi xotin-qizlardir. Bu 2014-yilning dekabrida o‘tgan parlament saylovlaridagidan qariyb 10 foiz (31,8) ko‘pdir. Nomzodlar orasida huquqshunoslar - 6,9, iqtisodchilar – 19,1, shifokorlar – 12,4 fozini tashkil qiladi. Deputatlik mandati uchun bir akademik, 22 fan doktori va 52 fan nomzodi kurash olib boradi. Nomzodlar safida navqiron avlod vakillari ilgargiga nisbatan sezilarli darajada ko‘paygan. 25-40 yoshlar orasidagilar – 32,2 foizni tashkil qiladi.
Ro‘yxatga olingan deputatlikka nomzodlarning ro‘yxati matbuotda e’lon qilinadi.
Majlisda deputatlikka nomzodlar ro‘yxatga olinishi bilan saylov jarayonining yangi, yanada muhim bosqichi – saylovoldi tashviqoti boshlanishi ta’kidlandi. Bu jarayon saylov qonunchiligi talablari asosida amalga oshiriladi.
Mamlakatimiz saylov qonunchiligiga binoan saylovoldi tashviqotini olib borish uchun barcha shart-sharoitlar ta’minlangan. Siyosiy partiyalarga, deputatlikka nomzodlarga saylovoldi tashviqoti davrida ommaviy axborot vositalaridan foydalanishda teng shart-sharoit yaratish, siyosiy partiyalar o‘zining istiqboldagi faoliyat dasturini targ‘ib qilish huquqini ta’minlash maqsadida, ularning ommaviy axborot vositalaridagi chiqishlari qonunchilikda nazarda tutilgan tartibda belgilab qo‘yildi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi adliya vaziri R.Davletovning vazirlik tomonidan Saylov qonunchiligi targ‘iboti oyligi doirasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risidagi axboroti tinglandi.
O‘zbekistonda birinchi marta keng ko‘lam va yuksak uyushqoqlik bilan o‘tkazilayotgan Saylov qonunchiligi targ‘iboti oyligi tadbirlari samarali bo‘layotgani alohida takidlandi. Bunda, avvalo, fuqarolarni o‘zlarining muhim huquqlaridan biri – saylovlarda ovoz berish huquqidan faol foydalanishga jalb etishga muhim e’tibor qaratilmoqda.
Shu maqsadda vazirlik tizimida “Adliya chorlovi” mavzuidagi loyihaning amalga oshirilishi alohida ahamiyat kasb etmoqda. Bunda aholi gavjum joylar va ommaviy axborot vositalari imkoniyatlaridan, saylovga chorlovchi ijtimoiy reklamalar, bannerlar va bilbordlardan keng foydalaniladi. Ayni paytda vazirlikning ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalari va “Huquqiy axborot” telegram kanali orqali “Saylov alifbosi” rukni tashkil etilib, saylovga oid tushunchalar izohining sodda, lo‘nda va tushunarli tarzda muntazam berib borilishi ham samaralidir.
454 nafar adliya xodimi mazkur yo‘nalishdagi ishlarga safarbar etilgan. Aholi o‘rtasida saylov qonunchiligini targ‘ib qilish “Respublika-viloyat-tuman-mahalla-xonadon” tamoyili asosida tashkil etilgani tufayli olti mingdan ortiq targ‘ibot tadbiri o‘tkazildi. Markaziy saylov komissiyasi bilan hamkorlikda “Yangi O‘zbekiston. Yangi saylovlar” mavzuida ko‘plab matbuot anjumanlari, uchrashuvlar va seminarlar o‘tkazilmoqda. Ular barcha hududlarni qamrab olgan. Bu boradagi ishlar saylov kunigacha izchil davom ettiriladi.

On November 15, 2019, the next expanded regular meeting of the Central Election Commission was held.
The event was held in format of videoconference, and attended by the members, senior officials of the CEC, along with the heads of district election commissions, representatives of relevant ministries and departments, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, khokimiyats of all regions, public organizations, political parties and the mass media attended as well. The Chairman of the Central Election Commission M. Abdusalomov emphasized that the preparation works for the elections on December 22, are continuing steadily in accordance with the "Program of basic measures for preparing to the election for deputies to the Legislative Chamber of Oliy Majlis, regional, district and city Kengashes of people's deputies." And the key factor of this process is the tasks defined by the Action Strategy of the Republic of Uzbekistan for 2017-2021.
During the meeting, issues of registration of candidates for deputies to the Legislative Chamber, as well as the fulfillment of the tasks defined in the decision of the Central Election Commission "On the organization and conduct of the month of propaganda of electoral legislation in the Republic of Uzbekistan" dated October 11 of this year were considered.
All five political parties admitted to participate in the election for deputies to the Legislative Chamber held their congresses within the time period specified by law.
During these events, candidates for deputies were presented. After that, the leaders of political parties requested the CEC to register the submitted candidates for deputies. The experts of the Central Election Commission, within the time periods specified by the Election code, carefully checked the submitted documents for their compliance with legislative norms.
It was noted that the representation of candidates for deputies by political parties was held in strict accordance with the requirements of the law, openly, transparently.
According to the results of the review, the Central Election Commission, in accordance with Article 14 of the Election Code, decided to register candidates for deputies to the Legislative Chamber from the Movement of Entrepreneurs and Business People — the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, the Social Democratic Party of Uzbekistan Adolat, and the Democratic Party Uzbekistan “Milliy Tiklanish”, People’s Democratic Party of Uzbekistan and Ecological Party of Uzbekistan.
All 750 registered candidates have higher education. Of these, 310, that is, 41.3% of women. This is almost 10% higher, if compare with elections in 2014. Among lawyers, 6.9%, economists 19.1%, and doctors 12.4%. For the deputy mandate will be fighting 22 doctors of sciences, 52 candidates of sciences. The youth representation has noticeably increased, 32.2% are candidates aged 25 to 40 years. The list of registered candidates will be published in printed media.
During the meeting, it was emphasized that after registration, begins the next important process – pre-election agitation.
All conditions have been created for conducting pre-election agitation at the proper level. In accordance with applicable law, each political party has broad and equal opportunities for using mass media in pre-election agitation. In order to ensure the right to present their program during the pre-election agitation, the moments associated with appearances in mass media are enshrined in law.
During the meeting, the report on the work done in the framework of the month of propaganda of the electoral law was heard, which presented by the Minister of Justice R. Davletov.
It was especially noted that the effectiveness of measures carried out within the framework of the first month of the election law is high. Attention is primarily paid to involving the population in active participation in the process of ensuring the electoral rights of citizens.
For this purpose, the project “Adliya Chorlovi” is being implemented in the system of the Ministry of Justice. On the streets, crowded places and through mass media, videos, banners, and social advertisements are being shown in order to call for participation in the elections. Today on the official pages of the ministry in the social networks and through the Legal Information channel on Telegram, the rubric “Elections Alphabet” has been created, where the necessary information is clearly, simply and briefly explained.
454 justice officials are involved for this work. Propaganda of the electoral legislation is carried out according to the principle “Republic-region-district-makhalla-house”. Together with the Central Election Commission, a number of meetings and events was held on the theme “New Uzbekistan. New elections.” All regions are covered and work in this direction continues.
During the meeting, other issues were also considered, which falling under the authority of the Central Election Commission.