Joriy yilning 19 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda Komissiya a’zolari hamda OAV vakillari ishtirok etdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining Raisi M.Abdusalomov boshqargan majlis kun tartibidan xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillarining akkreditasiyasi hamda Markaziy saylov komissiyasining 2019 yil 17 dekabrdagi 1009-son qaroriga o‘zgartish kiritish masalalari o‘rin oldi.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan chet davlatlarda ochilgan saylov uchastkalari faoliyatini saylov qonunchiligi talablariga binoan tashkil etish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlarimizning saylovga oid konstitusiyaviy huquqini ro‘yobga chiqarishda muhimdir. Respublikamizning xorijiy mamlakatlardagi diplomatik vakolatxona va konsullik idoralarida 55 ta saylov uchastkasi tuzildi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Rossiyada yashab turgan O‘zbekiston fuqarolarining 22 dekabr kuni bo‘ladigan saylovlarda ovoz berish jarayonini keng yortib borish borasida Rossiya tomonining tashabbusini inobatga olib, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasiga Rossiya Federasiyasining «Rossiya» telekanali «Vesti» axborot dasturi direksiyasining xodimlarini akkreditasiyadan o‘tkazish bo‘yicha taqdimnoma kiritdi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi «Vesti» axborot dasturi direksiyasining 26 nafar vakilini akkreditasiyadan o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Shuningdek, Markaziy saylov komissiyasining 2019 yil 19 noyabrdagi 987-son hamda 2019 yil 26 noyabrdagi 991-son qarorlariga muvofiq akkreditasiyadan o‘tkazilgan ayrim xorijiy jurnalistlarning akkreditasiyalari tegishlicha Tashqi ishlar vazirligining taqdimnomasiga muvofiq bekor qilindi.
Yuqoridagilarni inobatga olgan xolda, hozirgi kunga qadar akkreditasiyadan o‘tkazilgan mahalliy ommaviy axborot vositalari vakillari soni 283 nafarga va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari soni esa 131 nafarga yetdi.
Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, OAV vakillarining vakolati ularga akkreditasiyadan o‘tganligi to‘g‘risida guvohnoma berilgan kundan boshlanadi va saylov yakunlari rasman e’lon qilingan kundan tugaydi.

The staff of information program «Вести» was accredited
The Central Election Commission held a regular meeting on December 19, 2019. It was attended by members of the Commission and representatives of the media.
The agenda of the meeting, chaired by the Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan M.Abdusalomov included accreditation of foreign mass media representatives and amendments to the Central Election Commission Decree №1009 of December 17, 2019.
The Central Election Commission pays special attention to the organization of the work of polling stations established abroad following requirements of electoral legislation. This is important for the implementation of the constitutional right of citizens of Uzbekistan living abroad to vote. There were established 55 polling stations in the diplomatic missions and consular offices of Uzbekistan.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, taking into account the initiative of the Russian side to widely promote the voting process of the citizens of Uzbekistan living in Russia on December 22, submitted a proposal for accreditation of staff of the “Vesti” information program of the “Rossiya” TV channel to the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan.
The Central Election Commission of Uzbekistan adopted a resolution on accreditation of 26 representatives of the information program “Vesti” directorate.
Moreover, the accreditation of some foreign journalists accredited under the CEC Decisions No. 987 of 19 November 2019 and No. 991 of 26 November 2019 was abolished on the recommendation of the Ministry of Foreign Affairs, respectively.
Taking into account the above, to date, the number of accredited local media has reached 283, and the number of foreign media representatives has reached 131.
It should be noted that the powers of mass media representatives start on a day of their issuance of accreditation certificates and end on a day of the official publication of election results.