Mamlakatimizga joriy yil 22 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va mahalliy Kengashlar deputatligiga bo‘lib o‘tadigan saylovlarida ishtirok etish uchun ko‘plab davlatlardan xalqaro kuzatuvchilar, xalqaro tashkilotlar delegasiyalarining tashrifi davom etmoqda.
20 dekabr kuni Markaziy saylov komissiyasida Saylov tizimlari xalqaro ekspert markazi (ICES) prezidenti, MDH va Sharqiy Yevropa instituti direktori Aleksandr Sinker ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida MSK Kotibiyat rahbari X.Mamatov saylovlarga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha Markaziy saylov komissiyasi va quyi saylov komissiyalari tomonidan amalga oshirilgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berdi. Takidlanganidek, parlament saylovlari saylov qonunchiligimizdagi yangi tartib, qoidalar bilan o‘tkazilmoqda. Saylov kodeksiga asosan saylov uchastkalari, nomzodlar, ovoz berish jarayonlari va siyosiy partiyalar bilan bog‘liq yangi tartib va o‘zgarishlar joriy etildi.
Xozirda saylov kampaniyasining muhim bosqichi – saylovoldi tashviqoti nihoyasiga yetmoqda. Markaziy saylov komissiyasi tomonidan siyosiy partiyalar va deputatlikka nomzodlar uchun ommaviy axborot vositalaridan foydalanishda keng va teng imkoniyatlar yaratilgan.
Tadbirda qayd etilganidek, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar samarasida, fuqarolarning ijtimoiy-siyosiy faolligi oshib, iqtisodiy va ijtimoiy jabhalarda ulkan muvaffaqiyatlarga erishilmoqda.
Aleksandr Sinker saylov tizimining zamon talablari asosida yangilanishi va xalqaro normalarga javob beradigan Saylov kodeksining ishlab chiqilgani va amaliyotga joriy etilgani O‘zbekistonning ulkan yutug‘i ekanini takidladi.

Встреча с участием президента Международного экспертного центра избирательных систем Александром Цинкером
В Узбекистан продолжают прибывать международные наблюдатели из различных стран мира, делегации представляющие международные организации для участия в выборах 22 декабря в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов.20 декабря этого года в Центральной избирательной комиссии прошла встреча с участием президента Международного экспертного центра избирательных систем, директора института СНГ и Восточной Европы Александра Цинкера.
В ходе встречи руководитель Секретариата Центральной избирательной комиссии Х.Маматов подробно проинформировал гостя о проделанной работе Центральной избирательной комиссией и избирательными комиссиями нижнего уровня. Отмечалось,что нынешние выборы в парламент проходят на основе нового порядка и правил обновленного Избирательного законодательства. В избирательный Кодекс в основном внесены нововведения, касающиеся избирательных участков, кандидатов в депутаты, процесса голосования и политических партий.
На сегодняшний день подходит к концу важный этап избирательной кампании- предвыборная агитация. Центральной избирательной комиссией Узбекистана были созданы широкие и равные возможности для политических партий и кандидатов в депутаты для использования потенциала СМИ в этом направлении. Подчёркивалось,что эффект от проводимых реформ в стране выражается в повышении социальной и политической активности граждан, значимых успехах во всех сферах жизнедеятельности государства.
Александр Цинкер в свою очередь заметил,что обновление избирательного законодательства на основе требований времени, а также разработка и внедрение отвечающего международным нормам Избирательного кодекса являются значимым событием и успехом на современном этапе развития Узбекистана. Центральная избирательная комиссия.