Avval xabar qilinganidek, Markaziy saylov komissiyasining YEXHTning Oʻzbekistondagi loyihalari koordinatori bilan hamkorlikdagi “Oʻzbekiston Respublikasi saylov amaliyotini takomillashtirishga koʻmaklashish” loyihasi III-bosqichi doirasida Oliy Majlis Senati ishtirokida 7-oktyabrda saylov jarayoni ishtirokchilari uchun qator seminar-treninglar boshlandi.
Mashgʻulotlarga xalqaro ekspertlar – Moldova Respublikasidan saylov boʻyicha mutaxassislar jalb qilindi.
2019-yil 10-oktyabrda Moldova Markaziy saylov komissiyasi aʼzosi V.Filipov va Moldova Davlat universiteti professori Yu.Chokan ishtirokida navbatdagi seminar-trening Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudida boʻlib oʻtdi. Ushbu tadbir konferens-aloqa shaklida tashkil etilgani unda butun respublika boʻyicha maʼmuriy sudlar sudyalarining bir vaqtning oʻzida ishtirok etishini taʼminlashga imkon berdi.
Seminar-trening davomida Oʻzbekiston Respublikasi MSK aʼzosi G.Raximova ishtirokchilarni Parlament va xalq deputatlari Kengashlariga boʻlajak saylovlarga tayyorgarlikning asosiy tashkiliy chora-tadbirlari bilan tanishtirdi. U ushbu ishlar jamiyatni demokratlashtirish jarayonlarini chuqurlashtirish, fuqarolarning ijtimoiy-siyosiy faolligini, siyosiy partiyalar va fuqarolik jamiyati institutlarining rolini oshirish, shuningdek, mamlakatimiz saylov tizimini modernizatsiya qilish sharoitida amalga oshirilayotganini taʼkidlab oʻtdi.
Ishtirokchilarga milliy saylov tizimini isloh qilishning asosiy bosqichlari, Saylov kodeksi qoidalari, saylov jarayoniga kiritilayotgan yangiliklar tushuntirildi.
Xalqaro ekspertlar saylov sohasidagi nizolarini hal etish va xalqaro tashkilotlar va kuzatuvchilar bilan birgalikda ishlash borasidagi xalqaro standartlar haqida soʻz yuritdilar.
Mashgʻulot davomida huquqiy himoya vositalari, maʼmuriy va sud jarayonlarining shaffofligi, shikoyat qilish muddatlari, shuningdek saylov huquqini himoya qilishning boshqa masalalarida munozaralar boʻlib oʻtdi.
Bundan tashqari, seminar-trening ishtirokchilari saylov huquqini himoya qilish boʻyicha xalqaro sud amaliyoti bilan tanishish imkoniyatiga ega boʻldilar.

The circle of training seminars for participants of the electoral process has started
The circle of training seminars has started on October 7, 2019 for participants in the electoral process contact persons from ministries, departments, civil society institutions and the media for interaction with international organizations and observers.
This event was organized as part of the joint project of the Central Election Commission with the OSCE KP “Promoting the Electoral Law of the Republic of Uzbekistan” - phase III with the participation of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
Training sessions held by international experts and experts from the Republic of Moldova involved in the OSCE KP: a member of the Central Election Commission V. Filipov, professor of the State University J. Ciocan, third secretary of the Ministry of Foreign Affairs and European Integration V. Mozarski, chairman of the Center's Public Association counseling and civic education D. Bordeyanu.
Within the framework of the training seminar participants will learn about international standards for organizing and conducting elections, including regulatory framework, fundamental principles of the election system. The trainings will provide an opportunity to get acquainted in detail with international standards of observer activity in the electoral process. Another aspect is that the trainings focus on the key findings of the OSCE election observation mission and needs assessments for the upcoming parliamentary elections.
Moreover, representatives of the CEC of Uzbekistan explain the provisions of the Election Code, innovations introduced into the electoral process to the participants of the training workshops.