САЙЛОВЛАРНИ ОАВ ОРҚАЛИ ЁРИТИШДАГИ МУҲИМ ВАЗИФАЛАР КЎРИБ ЧИҚИЛДИ
Жорий йилда мамлакатимизда бўлиб ўтадиган муҳим сиёсий жараён — Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловининг оммавий ахборот воситалари орқали ёритишни сифатли ва тезкор ташкил этишда Марказий сайлов комиссияси Матбуот хизматининг ўрни катта.
Шу боис Марказий сайлов комиссияси ва Бирлашган миллатлар ташкилоти Тараққиёт дастурининг (БМТ ТД) Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда “Сайлов жараёнларини ОАВ орқали самарали ёритиш” мавзуида икки кунлик семинар-тренинг ташкил этилди. Унда Марказий сайлов комиссияси ходимлари иштирок этдилар.
Тадбир мақсади – миллий оммавий ахборот воситаларининг PR ва медиа материаллари сифатини оширишга, бўлажак президент сайловларини кенг ёритишга кўмаклашишдан иборат.
Тренинг словакиялик фасилитатор Иван Годарский, тажрибали тренерлар Беруний Алимов ҳамда Гулмира Шукуровалар томонидан олиб борилди.
Семинарнинг биринчи кунида “Сайлов кампаниясининг очиқлиги ва ошкоралигини таъминлашда сайлов комиссияси Матбуот хизматларининг роли ва уларнинг ОАВ билан ҳамкорлиги”, “Сайлов жараёнларини ОАВ орқали ёритишда мавжуд муаммолар ва уларни бартараф этиш йўллари” каби мавзулар иштирокчиларнинг муҳокама марказида бўлди.
Словакиялик эксперт Иван Годарский сайлов жараёнларини ОАВ орқали ёритишда МСК Матбуот хизматининг роли, жамоатчилик билан алоқалар ҳамда журналистлар билан ҳамкорлик қилишда халқаро тажрибани қўллаш амалиёти ҳақида сўз юритди.
Семинарнинг иккинчи қисмида иштирокчилар гуруҳларга бўлинган ҳолда сайловларни ёритишда ОАВда мавжуд муаммолар ва уларни бартараф этиш йўлларини амалий машғулотлар ёрдамида кўриб чиқдилар. Машғулотлар сўнгида аниқланган муаммо ва уларни бартараф этиш юзасидан билдирилган таклифлар умумлаштирилди. Тренерлар томонидан қайд этилганидек, ОАВ вакиллари ўзи тайёрлаётган материалларининг тўғри ёки нотўғри эканлигини текшириши ва холис ахборот тақдим этиши, журналистларнинг касбга оид одоб-ахлоқ қоидаларига риоя этиши муҳим саналади. Бу борада Марказий сайлов комиссиясининг Матбуот хизматидан журналистларни тўғри ва керакли маълумот билан таъминлашда тезкорлик талаб этилади.
Ўқув машғулотининг иккинчи кунида сайловлар даврида PR технологиялардан фойдаланиш, вужудга келиши мумкин бўлган инқирозли вазиятлардан чиқиб кетиш йўллари, сайловларни ёритишда журналист этикаси каби мавзуларда марузалар тингланди.
Қайд этиш жоиз, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнларини ёритувчи журналистлар учун ҳам онлайн тренинглар ўтказилиши режалаштирилмоқда.

Рассмотрены важные задачи при освещении выборов в СМИ
По этой причине, Центральной избирательной комиссией и Представительством программы развития ООН (ПРООН) в Узбекистане организован двухдневный семинар на тему «Эффективное освещение избирательного процесса в СМИ».
В нем приняли участие сотрудники Центральной избирательной комиссии.
Цель мероприятия — повысить качество PR и медиа материалов национальных СМИ, оказать содействие в широком освещении предстоящих президентских выборов.
Тренинг проведен словацким фасилитатором Иван Годарским, опытными тренерами Беруний Алимовым и Гульмирой Шукуровой.
В первый день семинара участники рассмотрели темы «Роль пресс-службы избирательной комиссии в обеспечении открытости и прозрачности избирательной кампании и их сотрудничество со СМИ», «Проблемы и пути их решения в освещении в СМИ избирательного процесса».
Словацкий эксперт Иван Годарский остановился на вопросах роли Пресс-службы ЦИК в освещении избирательного процесса, связях с общественностью, а также применении зарубежного опыта при работе с журналистами.
Во второй части семинара, участники, разделившись на группы, в ходе практических занятий рассмотрели проблемы и пути их решения в освещении в СМИ избирательного процесса. В завершении занятий были обобщены выявленные проблемы, полученные предложения.
Как отметили тренеры,  представителям СМИ важно в своем материале проверять достоверность информации и предоставлять ее  объективно,  соблюдать  профессиональную этику журналиста.
В связи с этим Пресс-службе Центральной избирательной комиссии потребуется проявить оперативность в предоставлении журналистам достоверной и необходимой информации.
Во второй половине дня семинара-тренинга заслушаны доклады об использовании в избирательный период PR технологий, путях выхода из кризисных ситуаций, этике журналиста при освещении выборов и другие.
Следует отметить, что планируется проведение онлайн-тренингов для журналистов, которые будут освещать выборы Президента Республики Узбекистан.