САЙЛОВЛАРНИ ОАВ ОРҚАЛИ ЁРИТИШДАГИ МУҲИМ ВАЗИФАЛАР КЎРИБ ЧИҚИЛДИ
Жорий йилда мамлакатимизда бўлиб ўтадиган муҳим сиёсий жараён — Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловининг оммавий ахборот воситалари орқали ёритишни сифатли ва тезкор ташкил этишда Марказий сайлов комиссияси Матбуот хизматининг ўрни катта.
Шу боис Марказий сайлов комиссияси ва Бирлашган миллатлар ташкилоти Тараққиёт дастурининг (БМТ ТД) Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда “Сайлов жараёнларини ОАВ орқали самарали ёритиш” мавзуида икки кунлик семинар-тренинг ташкил этилди. Унда Марказий сайлов комиссияси ходимлари иштирок этдилар.
Тадбир мақсади – миллий оммавий ахборот воситаларининг PR ва медиа материаллари сифатини оширишга, бўлажак президент сайловларини кенг ёритишга кўмаклашишдан иборат.
Тренинг словакиялик фасилитатор Иван Годарский, тажрибали тренерлар Беруний Алимов ҳамда Гулмира Шукуровалар томонидан олиб борилди.
Семинарнинг биринчи кунида “Сайлов кампаниясининг очиқлиги ва ошкоралигини таъминлашда сайлов комиссияси Матбуот хизматларининг роли ва уларнинг ОАВ билан ҳамкорлиги”, “Сайлов жараёнларини ОАВ орқали ёритишда мавжуд муаммолар ва уларни бартараф этиш йўллари” каби мавзулар иштирокчиларнинг муҳокама марказида бўлди.
Словакиялик эксперт Иван Годарский сайлов жараёнларини ОАВ орқали ёритишда МСК Матбуот хизматининг роли, жамоатчилик билан алоқалар ҳамда журналистлар билан ҳамкорлик қилишда халқаро тажрибани қўллаш амалиёти ҳақида сўз юритди.
Семинарнинг иккинчи қисмида иштирокчилар гуруҳларга бўлинган ҳолда сайловларни ёритишда ОАВда мавжуд муаммолар ва уларни бартараф этиш йўлларини амалий машғулотлар ёрдамида кўриб чиқдилар. Машғулотлар сўнгида аниқланган муаммо ва уларни бартараф этиш юзасидан билдирилган таклифлар умумлаштирилди. Тренерлар томонидан қайд этилганидек, ОАВ вакиллари ўзи тайёрлаётган материалларининг тўғри ёки нотўғри эканлигини текшириши ва холис ахборот тақдим этиши, журналистларнинг касбга оид одоб-ахлоқ қоидаларига риоя этиши муҳим саналади. Бу борада Марказий сайлов комиссиясининг Матбуот хизматидан журналистларни тўғри ва керакли маълумот билан таъминлашда тезкорлик талаб этилади.
Ўқув машғулотининг иккинчи кунида сайловлар даврида PR технологиялардан фойдаланиш, вужудга келиши мумкин бўлган инқирозли вазиятлардан чиқиб кетиш йўллари, сайловларни ёритишда журналист этикаси каби мавзуларда марузалар тингланди.
Қайд этиш жоиз, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнларини ёритувчи журналистлар учун ҳам онлайн тренинглар ўтказилиши режалаштирилмоқда.

Discussing priority tasks of media coverage of the elections
For this reason, the CEC and the United Nations Development Program (UNDP) Office in Uzbekistan organized a two-day seminar on “Effective media coverage of the election process”. It was attended by the CEC staff.
The aim of the event was to improve the quality of PR and media materials of the national media and to contribute to broader coverage of the upcoming presidential elections.
The first day of the seminar focused on the role of the election commission press service in ensuring the openness and transparency of the election campaign and their cooperation with the media.
The trainers emphasized the role of the CEC press service in covering the electoral process, public relations, as well as the use of foreign experience in interacting with journalists.
In the second part of the seminar, the participants, divided into groups, considered the problems and mechanisms to address them in media coverage of the electoral process. Upon completion of the classes, the participants specified the problems and summarized the proposals.
As was noted by the trainers, it is important for media representatives to check the accuracy of information in their media output and provide it objectively by observing the professional ethics of a journalist.
In this regard, the CEC Press Service would need to provide journalists with reliable and necessary information in due time.
The reports on the use of PR technologies during the electoral period, ways out of crisis situations, journalist ethics in covering elections were presented to the participants.
To note, it is planned to conduct online trainings for journalists who will cover the elections of the President of the Republic of Uzbekistan in the foreseeable future.