Жорий йилнинг 10 октябрь куни Марказий сайлов комиссиясининг Халқаро Матбуот марказида мамлакатимиздаги фаолият юритаётган сиёсий партиялар Сайлов кодексига биноан Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясига тегишли ҳужжатлар ва сайловчиларнинг сиёсий партияни сайловлардаги иштирокини қўллаб-қувватловчи камида қирқ мингта имзоси бўлган имзо варақаларини тақдим этди.
Сайлов кампанияси эълон қилингандан кейин барча сиёсий партияларнинг ваколатли вакиллари Марказий сайлов комиссияси томонидан рўйхатга олинганганлиги ҳақидаги гувоҳномаларни олиб, сайловчиларнинг имзосини тўплашга киришган эдилар.
Сайлов кодексининг 38-моддасига мувофиқ, сайловчилар битта ёки бир неча партияни қўллаб-қувватлаб, имзо варақаларига имзо қўйишга ҳақли.
Сиёсий партияларга уларни ушбу тартибда имзоларни тўплашда имзо варақаларини бузиб қўйилиши, тўлиқ тўлдирилмаслигини инобатга олган ҳолда қўшимча имзо бланкалар ҳам берилди.
Мазкур тадбирларни ўтказиш тамойилга кўра, иш, хизмат, ўқиш, яшаш жойида, сайловолди тадбирларида, шунингдек ташвиқот юритиш ва имзо тўплаш Қонун билан таъқиқланмаган бошқа жойларда амалга оширилади.
Бунда сайловчи имзо варақасига ўз фамилиясини, исмини, отасининг исмини, туғилган йилини, (ёши ўн саккизда бўлса, қўшимча равишда туғилган куни ва ойини), яшаш жойи манзилини, паспортининг серияси ва тартиб рақамини, шунингдек имзо қўйилган санани кўрсатади.
Имзо варақаси имзони тўплаган шахс томонидан ўз фамилияси, исми, отасининг исми кўрсатилган ҳолда имзоланади, шунингдек тегишли сиёсий партиянинг туман, шаҳар тузилмаси раҳбари томонидан муҳр босиб тасдиқланади.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси cайловида иштирок этиш учун сиёсий партиялар томонидан имзоларни тўплаш ва имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириш муҳим аҳамиятга эга.
Марказий сайлов комиссияси имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириши учун қирқ минг ва кўпи билан 10 фоиз қўшимча имзолар сиёсий партиялар томонидан тақдим этилади.
Сиёсий партиялар тақдим этган имзо варақаларининг тўғри тўлдирилганлиги Марказий сайлов комиссияси томонидан беш кунлик муддатда текширилиб, текшириш ўтказиладиган вақт ва жой ҳақида сиёсий партияларга олдиндан маълум қилинади.
Сиёсий партияларнинг ваколатли вакиллари имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини Марказий сайлов комиссияси томонидан текширилиши жараёнида иштирок этади.
Марказий сайлов комиссияси томонидан имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текширувчи Эксперт гуруҳи тузилган.
Ушбу гуруҳ таркибига ички ишлар ва адлия органларининг хатшунос экспертлари, мутахассислари, шунингдек фуқаролик жамияти институтлари вакиллари жалб этилган.
Эксперт гуруҳи аъзолари имзо варақасининг тўғри тўлдирилганлигига, тузатишларга йўл қўйилганига, ўчириб ёзилган тузатишлар борлигига, турли шахслар томонидан тўлдирилганлигига, ўхшаш имзолар борлигига, тасдиқланган тузатишлар борлигига эътибор берган ҳолда ҳар бир имзо варақасини кўздан кечиради.
Визуал текширувда нуқсонлар ёки шубҳали ҳолатлар аниқланган тақдирда ушбу имзо варақалари махсус асбоблар ёрдамида текшириш учун саралаб олинади.
Агар Маркизий сайлов комиссияси томонидан танлаб олинган имзо варақаларининг чорак қисмидан кўпроғини текшириш натижасида имзо варақалари қонун бузилган ҳолда тузилганлиги аниқланса, мазкур имзо варақалари сиёсий партиянинг ваколатли вакилига қайтарилади ва унга камчиликларни бартараф этиш учун икки кунлик муддат берилади.
Сиёсий партиялар томонидан имзо варақаларидаги камчиликлар икки кунлик муддатда бартараф этилмаса ёхуд қўшимча имзо варақалари тақдим этилмаса, барча топширилган имзо варақаларидан ҳақиқий деб топилганлари инобатга олинади.
Марказий сайлов комиссиясига камчиликлари бартараф этилиб (қўшимча тўпланиб), тақдим этилган имзо варақалари тўлиқ текширилади ва уларнинг ҳақиқий деб топилганлари аниқланади.

Политические партии предоставили подписи в ЦИК
10 октября 2019 года в Международном пресс центре ЦИК Узбекистана состоялась церемония по передаче в ЦИК соответствующих документов и не менее 40 тысяч подписей в поддержку политических партий для получения ими права для участия в предстоящих выборах.
После объявления о проведении предвыборной кампании уполномоченные представители всех политических партий начали собирать подписи избирателей, получая регистрационные удостоверения от Центральной избирательной комиссии.
Согласно статье 38 Избирательного кодекса, избиратели имеют право подписывать подписи в поддержку одной или нескольких партий.
Политическим партиям также давали дополнительные подписи, поскольку они не могли быть подделаны или не заполнены в процессе сбора подписей.
Эта работа проводится в общественных местах, на работе, в организациях, по месту проживания людей, в общем везде где это не запрещено законом.
При этом избиратель должен указать свое имя, фамилию, отчество, дату рождения (если ему восемнадцать лет, дополнительно дату и месяц рождения), место жительства, серийный номер и номер паспорта.
Подписной лист подписывается лицом, собирающим подписи с указанием их фамилии, имени и отчества, а также скрепляется печатью главы района, городской структуры соответствующей политической партии.
Политическим партиям важно собирать подписи и проверять правильность подписных листов для участия в выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Политические партии предоставляют сорок тысяч и не более 10% дополнительных подписей для проверки точности списков подписей.
Правильность подписных листов, представленных политическими партиями, проверяется Центральной избирательной комиссией в течение пяти дней, и политические партии должны быть заранее проинформированы о времени и месте проведения проверки.
Уполномоченные представители политических партий участвуют в проверке правильности подписных листов Центральной избирательной комиссией.
ЦИК создала экспертную группу для проверки точности списков подписей.
В эту группу входят эксперты в области правоохранительной деятельности и правосудия, а также представители институтов гражданского общества.
Члены группы экспертов будут проверять каждый лист подписи, принимая во внимание правильность формы подписи, внесенные исправления, пропущенные исправления, тот факт, что разные лица завершили одинаковые подписи, и что есть утвержденные исправления.
В случае каких-либо дефектов или подозрений в визуальном осмотре, эти списки подписей будут отобраны для проверки специальными инструментами.
Если более четверти списков подписей, отобранных Центральной избирательной комиссией, признаны нарушающими закон, списки подписей должны быть возвращены уполномоченному представителю политической партии, и на их рассмотрение предоставляется двухдневный период.
Если недостатки в списках подписей со стороны политических партий не будут устранены в течение двух дней, или если дополнительные списки подписей не будут предоставлены, то среди всех представленных списков подписей утвержденные будут считаться действительными и принятыми.
Листы и список подписей без каких-либо недостатков (дополнительно собранные), представленные в ЦИК, и их правильность будет проверена.