Жорий йилнинг 10 октябрь куни Марказий сайлов комиссиясининг Халқаро Матбуот марказида мамлакатимиздаги фаолият юритаётган сиёсий партиялар Сайлов кодексига биноан Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясига тегишли ҳужжатлар ва сайловчиларнинг сиёсий партияни сайловлардаги иштирокини қўллаб-қувватловчи камида қирқ мингта имзоси бўлган имзо варақаларини тақдим этди.
Сайлов кампанияси эълон қилингандан кейин барча сиёсий партияларнинг ваколатли вакиллари Марказий сайлов комиссияси томонидан рўйхатга олинганганлиги ҳақидаги гувоҳномаларни олиб, сайловчиларнинг имзосини тўплашга киришган эдилар.
Сайлов кодексининг 38-моддасига мувофиқ, сайловчилар битта ёки бир неча партияни қўллаб-қувватлаб, имзо варақаларига имзо қўйишга ҳақли.
Сиёсий партияларга уларни ушбу тартибда имзоларни тўплашда имзо варақаларини бузиб қўйилиши, тўлиқ тўлдирилмаслигини инобатга олган ҳолда қўшимча имзо бланкалар ҳам берилди.
Мазкур тадбирларни ўтказиш тамойилга кўра, иш, хизмат, ўқиш, яшаш жойида, сайловолди тадбирларида, шунингдек ташвиқот юритиш ва имзо тўплаш Қонун билан таъқиқланмаган бошқа жойларда амалга оширилади.
Бунда сайловчи имзо варақасига ўз фамилиясини, исмини, отасининг исмини, туғилган йилини, (ёши ўн саккизда бўлса, қўшимча равишда туғилган куни ва ойини), яшаш жойи манзилини, паспортининг серияси ва тартиб рақамини, шунингдек имзо қўйилган санани кўрсатади.
Имзо варақаси имзони тўплаган шахс томонидан ўз фамилияси, исми, отасининг исми кўрсатилган ҳолда имзоланади, шунингдек тегишли сиёсий партиянинг туман, шаҳар тузилмаси раҳбари томонидан муҳр босиб тасдиқланади.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси cайловида иштирок этиш учун сиёсий партиялар томонидан имзоларни тўплаш ва имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириш муҳим аҳамиятга эга.
Марказий сайлов комиссияси имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириши учун қирқ минг ва кўпи билан 10 фоиз қўшимча имзолар сиёсий партиялар томонидан тақдим этилади.
Сиёсий партиялар тақдим этган имзо варақаларининг тўғри тўлдирилганлиги Марказий сайлов комиссияси томонидан беш кунлик муддатда текширилиб, текшириш ўтказиладиган вақт ва жой ҳақида сиёсий партияларга олдиндан маълум қилинади.
Сиёсий партияларнинг ваколатли вакиллари имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини Марказий сайлов комиссияси томонидан текширилиши жараёнида иштирок этади.
Марказий сайлов комиссияси томонидан имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текширувчи Эксперт гуруҳи тузилган.
Ушбу гуруҳ таркибига ички ишлар ва адлия органларининг хатшунос экспертлари, мутахассислари, шунингдек фуқаролик жамияти институтлари вакиллари жалб этилган.
Эксперт гуруҳи аъзолари имзо варақасининг тўғри тўлдирилганлигига, тузатишларга йўл қўйилганига, ўчириб ёзилган тузатишлар борлигига, турли шахслар томонидан тўлдирилганлигига, ўхшаш имзолар борлигига, тасдиқланган тузатишлар борлигига эътибор берган ҳолда ҳар бир имзо варақасини кўздан кечиради.
Визуал текширувда нуқсонлар ёки шубҳали ҳолатлар аниқланган тақдирда ушбу имзо варақалари махсус асбоблар ёрдамида текшириш учун саралаб олинади.
Агар Маркизий сайлов комиссияси томонидан танлаб олинган имзо варақаларининг чорак қисмидан кўпроғини текшириш натижасида имзо варақалари қонун бузилган ҳолда тузилганлиги аниқланса, мазкур имзо варақалари сиёсий партиянинг ваколатли вакилига қайтарилади ва унга камчиликларни бартараф этиш учун икки кунлик муддат берилади.
Сиёсий партиялар томонидан имзо варақаларидаги камчиликлар икки кунлик муддатда бартараф этилмаса ёхуд қўшимча имзо варақалари тақдим этилмаса, барча топширилган имзо варақаларидан ҳақиқий деб топилганлари инобатга олинади.
Марказий сайлов комиссиясига камчиликлари бартараф этилиб (қўшимча тўпланиб), тақдим этилган имзо варақалари тўлиқ текширилади ва уларнинг ҳақиқий деб топилганлари аниқланади.

Political parties have provided signatures to CEC
On October 10, 2019, the International Press Center of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan has submitted to the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan relevant documents and at least forty thousand signatures supporting voter participation in the elections.
Following the announcement of the election campaign, authorized representatives of all political parties began to collect voter signatures, obtaining registration certificates from the Central Election Commission.
According to Article 38 of the Election Code, voters have the right to sign signatures in support of one or more parties.
Political parties were also given additional signatures, given that they could not be tampered with, or not filled out, in the process of collecting signatures.
These activities are, in principle, carried out at work, service, study, residence, pre-election activities, and in other places where the propaganda and signature collection is not prohibited by law.
At the same time, the voter shall indicate his / her name, surname, patronymic, date of birth (if he is eighteen, additionally the date and month of birth), place of residence, serial number and number of the passport.
The signature sheet shall be signed by the person collecting signatures with their surname, name and patronymic, as well as sealed by the head of district, city structure of the respective political party.
It is important for political parties to collect signatures and check the correctness of signature lists for participation in the elections of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
Political parties provide forty thousand and no more than 10% of additional signatures to verify the accuracy of the signature lists.
Correctness of signature lists submitted by political parties shall be verified by the Central Election Commission within five days and the political parties shall be informed in advance about the time and place of conducting the verification.
Authorized representatives of political parties shall participate in the checking of correctness of signature lists by the Central Election Commission.
The CEC has set up an Expert Group to check the accuracy of signature lists.
This group includes experts in the field of law enforcement and justice, as well as representatives of civil society institutions.
Expert team members will review each signature sheet, taking into account the correctness of the signature form, the corrections made, the omitted corrections, the fact that different persons have completed the same signatures, and that there are approved corrections.
In case of any defects or suspicions in the visual inspection, these signature lists will be selected for verification by special tools.
If more than a quarter of the signature lists selected by the Central Election Commission are found to be in violation of the law, the signature lists shall be returned to the authorized representative of the political party and shall be given a two-day period to address the deficiencies.
If the deficiencies in the signature lists by the political parties are not remedied within two days, or if additional signature lists are not provided, then among the all submitted signature lists the authorized ones will be considered as valid and accepted.
The sheets and the signature list without any deficiencies (additionally collected) will be submitted to the CEC and they will be fully verified and their correctness will be checked.