18 dekabr kuni Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligi tashqi ishlar vazirining sobiq o‘rinbosari Alan Dunkan O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasiga tashrif buyurdi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisining o‘rinbosari M.Istamov bilan muloqot chog‘ida mehmon mamlakatimiz milliy qonunchiligiga saylov jarayonini yanada demokratlashtirish, saylovlarga tayyorgarlik ko‘rish va o‘tkazish amaliyotini takomillashtirish borasida kiritilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar bilan tanishtirildi. Saylov bilan bog‘liq barcha huquqiy me’yorlarni o‘z ichiga qamragan yaxlit qonun hujjati –Saylov kodeksi qabul qilindi. Uni ishlab chiqish jarayonida o‘nlab xorijiy davlatlarning, jumladan, Buyuk Britaniyaning ham saylov qonunchiligi jiddiy o‘rganildi.
Kodeksga binoan, saylovchilarning yagona elektron ro‘yxati shakllantirilganligi, mamlakatimizning chet ellarda yashayotgan barcha fuqarolar uchun saylovlarda ishtirok etish borasida keng imkoniyatlar yaratilgani “Bir saylovchi – bir ovoz” tamoyilini amalda tatbiq etishga xizmat qiladi.
Ser Alan Dunkan saylovlarga nafaqat siyosiy voqea sifatida, balki mamlakatning keyingi taqdirini belgilab beruvchi, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar oqimini yo‘naltiruvchi, so‘z erkinligini ta’minlovchi jarayon sifatida qarash kerakligini qayd etdi.
O‘z taraqqiyotining yangi, demokratik bosqichiga qadam qo‘ygan O‘zbekistonda ko‘plab sohalarda ijobiy o‘zgarishlar amalga oshirilayotgani xorijda ham ko‘pchilik tomonidan e’tirof etilmoqda.
Buyuk Britaniyada ham bir hafta oldin saylovlar bo‘lib o‘tdi. Ovoz berish jarayonlari erkinlik, ochiqlik va adolat prinsiplari asosida o‘tkazilishi demokratiyaning muhim shartlaridandir. Saylovchilar ovozlari sonini hisoblashda ham adolat tamoyillariga amal qilish muhim ahamiyatga ega. Shundagina saylovlar adolatli o‘tdi, deyish mumkin. Saylovlarda yoshlarning faol ishtiroki ularning kelajagi qanday bo‘lishini belgilab beradi.

Visit of former Deputy Foreign Office minister of the Great Britain Alan Duncan
The former Deputy Foreign Office minister of The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Alan Duncan visited the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan on December 18.
During a conversation with the Deputy Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan M.Istamov, the guest was acquainted with made amendments and additions to the national legislation of the country aimed at further democratization of electoral process, improvement of the practice of preparation and conduct of elections. There was adopted a comprehensive legislative framework - the Electoral Code, which covers all election-related legal norms. During its development, electoral legislation of dozens of foreign countries, including the United Kingdom, was seriously studied.
According to the Code, the formation of a single electronic register of voters, as well as extensive opportunities for participation in elections for all citizens of our country abroad, facilitates the implementation of the principle "One voter - one choice".
Sir Alan Duncan said that elections should be viewed not only as a political event but also as a process that determines the country's future, guiding the flow of socio-economic reforms and ensuring freedom of expression.
Positive changes are being made in many spheres of different levels in Uzbekistan, which has embarked upon the path of a new, democratic phase of its development, and those changes are widely acknowledged abroad.
The elections were held in the UK a week ago. An important prerequisite for democracy is to conduct voting on the principles of freedom, openness and justice. Adherence to the principles of justice is also important in counting votes. Only then we can say that the elections were fair. Moreover, the active participation of young people in the elections determines their future.